Queensland Art Gallery Gallery of Modern Art Collection Search

Print
A B C D E F G H I J K L M
N O P Q R S T U V W X Y Z
a - e f - j k - p q - u v - z
AALTO, Alvar
AARONS, Anita
ABBAKOYOK, Alma
ABBOTT, Berenice
ABBOTT, Douglas Kwarlple
ABBOTT, Ernest E.
ABBOTT, Marie
ABDEL-AZIZ, Rashida
ABDESSEMED, Adel
ABDULLA, Ian W.
ABDULLAH, Abdul
ABEL, Patrik
ABELA, Pepe Jose
ABERHART, Laurence
ABRAHAM, Peter
ACKROYD, Norman
ACOMO PUEBLO
ADAM STYLE
ADAM, Sicander
ADAMS, Dennis
ADAMS, Lisa
ADAMS, Mark
ADAMS, Tate
ADDISON, G.H.M.
ADIPURNOMO, Nindityo
AESTHETIC STYLE
BAAS-BECKING, Solvig
BACKEN, Earle
BACON, Joan
BADHAM, Herbert
BAI, Rookmani
BAILEY, Angela
BAILY, John
BAINES, after Thomas
BAINES, Robert
BAJ, Enrico
BAKER, Alec
BAKER, Kani
BAKER, Miranda
BAKER, Nyukana
BAKER, Warwick
BALBAL, Lydia
BALDESSARI, John
BALDESSIN, George
BALE, A.M.E.
BALL, Hugo
BALL, Sydney
BALMORAL POTTERY
BALNATA, Kini
BALOYI, Vincent
BALSON, Ralph
BAN CHIANG STYLE
BAN SHAN TYPE
BANCROFT, Bronwyn
BANDAK, Nym
BANERJEE, Amitabha
BANG, Barbara
BANG, Jai
BANGAL, Chandana
BANKS, John
BANNER, Fiona
BARA BARA, Kneepad
BARAGURRA, Margaret
BARAK, William
BARAKI, Bashir
BARAMBAH POTTERY
BARBAGALLO, Maria Rita
BARBARA CLEVELAND
BARBIER, after Guercino Francesco
BARBOUR, John
BARKER, Agnes
BARKER, Caroline
BARKER, George
BARKER, Jill
BARKER, Roy
BARLOW, Florence E.
BARLOW, Hannah B.
BARNES, Errol
BARNES, Robert
BARNETT, Michael
BAROCCI, after Federico
BAROLAC
BARON, Bernard
BARR, FLIGHT & BARR (WORCESTER)
BARRADA, Yto
BARRANTI, P.
BARRARDJINA, Glen
BARRATS OF STAFFORDSHIRE LTD
BARRETT, Frances
BARRON, Howard
BARROW, Sue
BARRY, Chris
BARRY, James
BARSA, Tatipai
BARTANA, Yael
BARTLETT, Henry
BARTOLOZZI, Francesco
BARTON, Del Kathryn
BARTRAM, John
BASELITZ, Georg
BASIRE, James
BASKETT, Jonathan
BASSANO, after Jacopo
BASTIN, Henri
BATJARGAL, Baatarzorig
BATNIJI, Taysir
BATSRY, Irit
BATTARBEE, Rex
BATTEN, Sue
BATTERSEA (OR BILTON)
BAUDE, Charles
BAUER, M.A.J.
BAUL, Eddy
BAUMANN, Rebecca
BAWDEN, Edward
BAWDEN, Lionel
BAXTER, Stephen
BAYPUNGALA, Judy
BEADNELL, Catherine
BEALE, Style of Mary
BEARD, John
BEATO, attrib. to Felice (Felix)
BEATO, Felice (Felix)
BEATTIE, Ray
BEBAN, Breda
BECHER, Bernd
BECHER, Hilla
BECK, Hatton
BECKER, E.
BECKETT, Clarice
BECKMANN, Max
BEERENDONK, Theo
BEERON, Daniel
BEERON, Maureen
BEERON, Nancy
BEERON, Theresa
BEETSON, Bianca
BEGG, Zanny
BEHBAHANI, Bahar
BELL, Catherine
BELL, George
BELL, Jack
BELL, Richard
BELLEEK POTTERY
BELLETTE, Jean
BELLI, Enrico
BELLOCQ, E.J.
BENAZECH, after Charles
BENN, Kwementyaye
BENNETT, attrib. to Rubery
BENNETT, Gordon
BENNETT, Rubery
BENNING, Sadie
BENTO, Gussie R
BENWELL, Stephen
BERG, Hans
BERGNER, Yosl
BERMAN, Kim
BERNADOTTE, Sigvard
BERNARD, Emile
BERNSTEINS, Maiguta
BERRIMAN, Stan
BERRY, Alex
BERRYMAN, Jack
BERTHOLIN, Jean-Marie
BERVOETS, Hendrikus
BESSI, G.
BETTISON, Giles
BEUTLICH, Tadek
BEUYS, Joseph
BEVAN, Thomas
BEWICK, Thomas
BEYNON, Kate
BEZOR, Annette
CABRERA, Ben
CADELL, John Hepburn
CADMUS, Paul
CAFFIN, Neil
CAGE, John
CAHEN, Robert
CAHILL, Maureen
CAI Guo-Qiang
CAIN, Charles William
CAINES, Chris
CALDERON, Philip Hermogenes
CALDWELL, I.M.
CALLAGHAN, attrib. to Michael
CALLAGHAN, George
CALLAGHAN, Mary
CALLAGHAN, Michael
CALLAHAN, Harry
CALLAS, Peter
CALLINS, Charles
CALLOW, William
CALVERT, Edward
CAMBRIDGE, Enid
CAMDEN, Emma
CAMERON, D.Y.
CAMERON, Hugh
CAMERON, Julia Margaret
CAMILIUS, Moky
CAMPANA, D.M.
CAMPBELL Jr, Robert
CAMPBELL, Bruce
CAMPBELL, Cressida
CAMPBELL, Eliza
CAMPBELL, Joan
CAMPBELL, John
CAMPBELL, Nola
CAMPBELL, Robert
CANOVA, after Antonio
CANT, James
CANTONESE STYLE
CAO Fei
CAPA, Robert
CAPE, Francis
CAPNER, R.
CAPOGROSSI, Giuseppe
CAPONIGRO, Paul
CAPURRO, Christian
CARCHESIO, Eugene
CARDELL, EB
CARDER, Frederick
CAREY, John
CARLOS, Juanita
CARLTON, Paddy
CARMAN, Jean
CARMICHAEL, Sonja
CARNEGIE, Frances
CARO, Anthony
CARPEAUX, Jean Baptiste
CARRACCI, after Annibale
CARRACCI, after Lodovico
CARROLI, Linda
CARROLL, Alison Milyika
CARROLL, Ngunytjima
CARROLL, Paddy Tjungarrayi
CARROLL, Pepai Jangala
CARSE, after J.H.
CARSE, J.H.
CARSON, Yenda
CARSTENS, Herbert
CARTER, Anne
CARTER, Jeff
CARTIER-BRESSON, Henri
CARY, F.
CARY, John
CARY, William
CASARELLA, Edmond
CASBOLT, F. Lennard
CASEY, Karen
CASPAR, Karl
CASSAB, Judy
CASSIDY, Carol
CASTIGLIONE, after Giovanni Benedetto
CASTLE-HARRIS, John
CASTLEFORD POTTERY
CASTLES, David
CATTAPAN, Jon
CAU, Ngo Minh
CAULFIELD, Patrick
CAVE, Nick
CAYLEY, Neville
CAYLEY, Neville W.
CAZNEAUX, Harold
CELMINS, Vija
CESIO, Carlo
CEZANNE, Paul
DADSON, Phil
DADSWELL, Lyndon
DAEN, Lindsay
DAGVASAMBUU, Uuriintuya
DAIKO, Sogen
DAINTREE, Richard
DALE, Biddy
DALE, Jack
DALENA, Kiri
DALGARNO, Roy
DALNGA DALNGA, John
DALOU, Jules
DALY, Greg
DANG Thi Khue
DANGAR, Anne
DANIELS, Albert
DANIELS, Dolly Nampijinpa
DANIELSZ, attrib. to Andries
DANISH STYLE
DANKO, Aleks
DARGIE, William
DARLING, Mary
DARWIN COMMUNITY
DASHPER, Julian
DATJINY, Peter
DATTILO RUBBO, Anthony
DAUBIGNY, Charles-Francois
DAUM FRÈRES
DAUMIER, Honore
DAUTH, Louise
DAVEY, Grenville
DAVID, after Jules
DAVIDSON, Bessie
DAVIDSON, Jo
DAVIDSON, Nora
DAVIE, Alan
DAVIES, attrib. to David
DAVIES, David
DAVIES, Isabel
DAVIES, John
DAVIES, Pulpurru
DAVIES, Rex
DAVIES, Ruby
DAVIES, Steve
DAVILA, Juan
DAVIS, Beryl
DAVIS, James
DAVIS, John
DAVIS, Julia
DAVIS, Kate M.
DAWES, Debra
DAWS, Lawrence
DAWSON, Janet
DAZL
DE ALWIS, Tissa
de BOER, Hans
DE BRYER, Cornelis
DE BUSSEY, Rozlyn
De CARO, Marina
de CHOISY, A.J.
de CLARIO, Domenico
DE GREY, Roger
DE GROEN, Geoffrey
De KOONING, Willem
de la CRUZ, Angela
de LETH, Hendrik
De MAINE POTTERY
De MAINE, Johanna
de MAISTRE, Roy
de MEDICI, eX
de MOMPER, Circle of Joos
DE SILVA, Frank
de SILVA, Kahikina
DE SOUZA, Keg
De SUMO, Patrick
DE VERGULDE BLOEMPOT
DE VIETRI, Christian
de VLAMINCK, Maurice
DE WINT, attrib. to Peter
DEACON, Destiny
DEAZELEY, John
DEBENHAM, attrib. to Pam
DEBENHAM, Pam
DECOLONIZING ARCHITECTURE ART RESIDENCY
DEGAS, after Edgar
DEGAS, Edgar
DEGEUS, Maryke
DEHN, Adolf
DEIRYU (SOJUN Kanshu)
DEL FAVERO, Dennis
DEL TUFO & COMPANY
DELAUNAY, Sonia
DEMACHY, Robert
DEMAND, Thomas
DEMOCRATIC RIGHTS ACTIVIST CLUB
DENHAM, Nephi
DENIS, Maurice
DENISON, Harold
DENNY, Simon
DEQUEVAUVILLER, after Francois Jacques
DERBY PORCELAIN WORKS
DERMER, John
DESPIAU, Charles
DESPLACES, after Louis
DEVEREUX, Bessie Elinore
DEVI, Rukmani
DEVLIN, Stuart
DEWAR, Greg
DEXTER, William B.
DEY, Mukul Chandra
EAGLES, Percy
EARLES, Chester
EARLOM, Richard
EARTHWORKS POSTER COLLECTIVE
EASLING, J.C.
EAST, Alfred Edward
EASTERN HAN TYPE
EASTERN HIGHLANDS CULTURAL CENTRE
EATHER, Michael
EATON, Henry Green
EBATARINGA, Stanley
EBATARINJA, Cordula
EBATARINJA, Joshua
EBATARINJA, Walter
EBENSTON, Joshua
EBERLEIN, Ralph
ECHAKHCH, Latifa
ECHIZEN KILNS
ED. ROSENSTENGEL
EDGOOSE, Mark
EDIN, Karen
EDOLS, Benjamin
EDWARD, John
EDWARD, JOHN and WILLIAM BARNARD
EDWARDS, attrib. to William
EDWARDS, Margery
EDWARDS, Mary Cooper
EDWELL-BURKE, Mary
FABINYI, Martin
FABRIS, Pietro
FAED, John
FAERBER, Ruth
FAIR, Fraser
FAIRA
FAIRSKYE, Merilyn
FAIRWEATHER, Ian
FAISTAUER, Anton
FAJARDO, Brenda V.
FANDINO, Helmera
FANG Lijun
FANTIN-LATOUR, Henri
FARDOULYS, James
FARLEY, Jennifer
FARMANFARMAIAN, Monir Shahroudy
FARMER, John
FAROCKI, Harun
FARRELL, Rose
fatmi, mounir
FAURER, Louis
FAVARETTO, Lara
FAVRE, Jean-Francois
FEATHERSTON, Grant
FEDDERSEN, Jutta
FEININGER, Andreas
FEININGER, Lyonel
FEINT, Adrian
FELBER, Joe
FELL, Fiona
FELL, Gladys
FELL, Maud
FEREDAY, Susan
FERN, Matthew
FERRAN, Anne
FERRIER, Virginia
FESENMAIER, Helene
FEUERRING, Maximilian
GABASHANE, Gordon
GABORI, Mirdidingkingathi Juwarnda Sally
GABRIE, Sigi
GABUOR, Alex
GABUOR, Joe
GADJARWALA, Michael
GADSBY, Verdun
GAG, Wanda
GAINSBOROUGH, after Thomas
GAINSBOROUGH, Thomas
GALALEDBA, Dorothy
GALL, Ian
GALLACCIO, Anya
GALLAGHER, M.
GALLÉ, Emile
GALLON, Robert
GALLOP, Herbert
GALNGADIWUY, Richard
GALUPA SCREENPRINTS
GALWU, Jimmy
GAMBARDELLA, S.
GANAMBARR, Gunybi
GANAMBARR, Larrtjanga
GANAMBARR, Mavis Warrngilna
GANAMBARR, Mowarra
GANAMBARR, Peter Wadaymu
GANBOLD, Gerelkhuu
GANDANGU, Joyce Gumburrawuy
GARAE, Anita
GARDNER, Silvana
GARDNER, William Biscombe
GARLBIN, Joy
GARLETT, Mark
GARMAN, Theodore
GARRAWURRA, Anna Bulkunu
GARRAWURRA, Richard Gandhuwuy
GARRETT, Tom
GARRIMARRA, Sally
GARRIN, Paul
GARTNER, Angela
GASCOIGNE, Rosalie
GASHOGETSU
GAUDIER-BRZESKA, Henri
GAUGUIN, Paul
GAULD, David
GAVALOS
GAWULKU, Stephen
GAZZARD, Marea
GBRÉ, François-Xavier
GEDEWEIR OLSEN, Kathleen
GEE, Angela
GEIER, Helen
GEKKO, Ogata
GELA, Rachel Emma
GEMES, Juno
GEMPO Yamamoto
GENDE, Simon
GENIS, Fred
GENTLEMAN, David
GEORG JENSEN
GEORGETTI, Diena
GEORGIAN STYLE
GERBER, Matthys
GERE, Charles
GERICAULT, Theodore
GERLOVIN, Valeriy
GERLOVINA, Rimma
HA, Phu Nam Thuc
HAAS, Juli
HADELAND GLASSVERK
HADLEY, Basil
HAEFLIGER, Paul
HAERIZADEH, Rokni
HAGEL, Petra
HAGIWARA, Hideo
HAGO, Pauline Rose
HAI Bo
HAINES, David
HAKOT, Rachael Hapious
HALD, Edward
HALD, Finn
HALFORD, Andrew
HALFPENNY, Gina
HALL, Bernard
HALL, Fiona
HALL, Kenneth
HALL, Russell
HALPERN, Deborah
HALPERN, Stacha (Stanislav)
HAM, Thomas
HAMADA, Atsuya
HAMADA, Shoji
HAMADAN
HAMILTON, Greg
HAMILTON, Richard
HAMIR, Kankuben
HAMMOND, Henry
HAMMOND, Owen
HAMPSON, Catharina
HANCOCK, Robert
HANDA, attrib. to Ujimaro
HANNING, Tony
HANRAHAN, Barbara
HANSEN, Al
HANSEN, Ragnar
HANSEN, Susie
HANSON, Albert J.
HANSSEN PIGOTT, Gwyn
HAPASKA, Siobhan
HAPE
HARDIE, Charles Martin
HARDIMAN, Christine
HARDING, Dale
HARDY BROTHERS
HARDY, Cecil
HARKER, Jonathan
HAROHI, Therese Pitapita
HARPER, Melinda
HARRINGTON, Catherine
HARRIS, Brent
HARRIS, Jeffrey
HARRIS, Pamela
HARRIS, Rex
HARRISON & REID
HARRISON, H.B.
HARRY, Newell
HARRY, Patricia
HARSENT, Simon
HARSHA, N.S.
HARSONO, FX
HART, Pro
HART, Sally
HART, W.
HARTA, Felix Albrecht
HARTHOORN, Jane
HARTIGAN, Paul
HARTNETT, Dorothy
HARTRICK, Archibald Standish
HARUNOBU, Suzuki
HARUSHIGE
HARVEY SCHOOL
HARVEY, Dorothy
HARVEY, Elsie
HARVEY, Elvin B.
HARVEY, Fanny Ellen
HARVEY, Fanny Ellen Australia QLD 1875-1969 OR HARVEY, Elsie Australia QLD 1898-1986
HARVEY, L.J.
HASEGAWA, Shoichi
HASEGAWA, Yuichi
HASHIM, Ismail
HASSANI, Shamsia
HASTINGS-McFALL, Niki
HASTINGS, Gail
HASUI, Kawase
HATCH, Brian
HATOUM, Mona
HATTAM, Harold
HATTAM, Katherine
HATTON, Beth
HAU, Tran Luu
HAUKSDÓTTIR, Valgerdur
HAVELL, attrib. to William
HAVINI, Lydian Tarine
HAVINI, Taloi
HAWKER, George
HAWKES, Gay
HAWKES, Ponch
HAWKINS
HAWKINS, Weaver
HAXTON, Elaine
HAY, Bill
HAY, J. Sydney
HAYASHI, Takahiko
HAYSOM, Melville
HAYTER, Stanley William
HAZOUME, Romuald
HE Yunchang
HEADLEY, Chris
HEAL, Kathleen
HEALY, Claire
HEANEY, Colin
HEARMAN, Louise
HEARTFIELD, John
HEATH, Barbara
HEAWOOD, Thomas
HECKEL, Erich
HEIDENREICH, Mark
HEINECKEN, Robert
HELE, Ivor
HEMRY, Madison
HEMY, Charles Napier
HENDERSEN, Louise
HENDERSON, Joseph
HENDERSON, Napoleon Jones
HENDRICKS, Geoffrey
HENG, Euan
HENGL, W.
HENNELL, attrib. to Samuel
HENRY, Desley
HENRY, George
HENSON, Bill
HEPPLEWHITE, Style of George
HEPWORTH, Barbara
HERBERT, Harold
HERBERTE, Sandy
HERD, Jennifer
HERDMAN, Robert
HEREL, Petr
HERMAN, Josef
HERMAN, Sali
HERMAN, Sam
HERMANNSBURG POTTERS
HERON, Don
HERON, Patrick
HESSING, Leonard
HESSING, Mona
HESTER, Joy
HESTERMAN, Heather
HETAONE, Heasafe
HEW, Ernest
HEWARTSON, Marie
HEWITT, Henry George
HEWITT, Marita
HEYSEN, Hans
HEYSEN, Nora
IATAPAL CULTURAL GROUP
ICHIBUN
ICHIHARA, Arinori
ICHIJIKU
IDA, Shoichi
IDAGI, Ricardo
JAAR, Alfredo
JAARSMA, Mella
JACIR, Emily
JACK, Kenneth
JACK, Rupert
JACK, Talita
JACK, Walter
JACKES, Gerry
JACKES, Peg
JACKS, Robert
JACKSON, F. Ernest
JACKSON, James R.
JACKSON, John Baptist
JACKSON, M
JACKSON, Nancy
JACOBEAN STYLE
JACOBSEN, Arne
JACOBSEN, Jacob
JACOULET, Paul
Jake & Dinos CHAPMAN
JAKFU, Stefanus
JAKSIC-BERGER, Mimi
JAMES CAMPBELL & SONS
JAMES DIXON & SONS
JAMES POWELL & SONS
JAMES, Jeanette
JAMES, John
JAMES, Louis
JAMIESON, Gil
JAN, Haider Ali
JANCIC, Duro
JANDANY, Hector
JANES, Norman
JANGALA, Abie
JANSSEN VAN CEULEN, Cornelius
JAPALJARRI HOGAN, Billy
JAPANESE STYLE
JARINYANU DAVID DOWNS
JARRI
JARVIS, Hubert
JARVIS, Roland
JAUKAE-KAMEL, Florence
JAY, Virginia
JEAVONS, Thomas
JENAER GLASWERK SCHOTT & GENOSSEN, Mainz
JENEID, Liz
JENNER, Isaac Walter
JENNINGS, attrib. to Edward
JENUARRIE
JEREMIJENKO, Natalie
JESSE, Banithe
JEWELL, Sharon
KAAFI, Susana
KABAKOV, Ilya
KADDY, Rebecca
KAENDLER, after J.J.
KAENDLER, J.J.
KAHAN, Louis
KAIKA, Nurpya
KAIKA, Willy
KAIKILEKOFE, Patrice
KAIRAK BAINING PEOPLE
KAIWAUL, Nikit
KAKABIN, Gideon
KAKABIN, William M
KALO, Saires
KAM, Ganot
KAMBAXAL, Malina
KAMDUKA, Aamus
KANDINSKY, Vassily
KANEKO, Jun
KANEUJI, Teppei
KANG Yong Sam
KANKAPANKATJA, Kunmanara Tjilpi (Robin)
KANO SCHOOL
KANO Yasunobu
KANO, Mitsuo
KANTILLA, Donald
KANTILLA, Kitty
KANTJURI, Naomi
KAPOOR, Anish
KAPROW, Allan
KAPUN, Gibson
KAPUN, Isaac
KARADADA, Lacky
KARADADA, Lily Mindindil
KARADADA, Rosie
KARADADA, Ross
KARASAWA, Hisashi
KARATSU STYLE
KARSH, C.
KARSH, Yousuf
KASAGI, J.
KASAHARA, Emiko
KASAMATSU
KASAMATSU, Shiro
KASHIKI, Tomoko
KASTRUP & HOLMEGAARDS GLASVAERK
KATA, Cathy
KATAKARINJA, Johannes
KATO, Goemon
KATTIL, Mela
KATZ, Alex
KAUAGE, Mathias
KAUFFMAN, John
KAUFFMANN, after Angelica
KAUFFMANN, Angelica
KAWACHI, Seiko
KAWAGE, John
KAWAMATA Tsunemasa
KAWANABE, Yuri
KAWANO, Kaoru
KAWINY, Kunmanara
KAWURLKU, Oscar
KAY, Archibald
KAYBBIRAMA, Nancy
KAZAK
KAZAK PEOPLE
KAZAMA, Sachiko
KAZI, Durriya
KAZIM, Ali
KEARNS, Jerry
KEITH, John James
KEJU, Airine
KELANTUMANA, J.P.
KELEN, Moje
KELLENBACH, Ingrid
KELLY, Anthony
KELLY, Deborah
KELLY, Gerald
KELLY, John
KELLY, Madeleine
KELLY, Martin
KELLY, Patsy
KELLY, William J.
KEMARRE, Edie
KEMARRE, Queenie
KEME, Nerry
KEMP, Bronwyn
KEMP, Michel
KEMP, Roger
KEMPF, Franz
KEMPINAS, Zilvinas
KEMPSON, Michael
KEN, Brenton
KEN, Iluwanti Ungkutjuru
KEN, Ray
KEN, Sandra
KEN, Serena
KEN, Sylvia Kanytjupai
KEN, Tjungkara
KENNAN, JE
KENNEDY, Esther
KENNEDY, Peter
KENNEDY, Sheridan
KENNINGTON, Eric
KENT, Rockwell
KENTISH, Judith
KENTRIDGE, William
KENWAY, Tony
KENYON, Therese
KEPAKU, Josephine Manta
KERINAUIA, Margaret Renee
KERINAUIA, Raelene
KERINGKE ART
KERR, David
KERRY & CO
KERTESZ, Andre
KESI (Ariré), Brenda
KESSEL the Elder, Jan van
KEWLEY, Brian
KEYS, Eileen
LA FRESNAYE, Roger de
LA GERCHE, Geoff
LA TOUANNE, Edmond Bigot de
LA-OR, Paphonsak
LACY, George
LAHEY, Vida
LAIFOO, Joey
LAING, James William
LAING, Mina
LAING, Rosemary
LALANNE, Maxime
LALIQUE, Marc
LALIQUE, René
LAMANG, Kambau Namaleu
LAMB, Henry
LAMBERT, Elizabeth Ngosi
LAMBERT, George W.
LAMBERT, Lou
LAMBERT, Rose
LAMPARD, Florence
LANCASTER, Charles H.
LANCELEY, Colin
LANDACRE, Paul
LANDARA, Benjamin
LANDGRAF, Kapulani
LANE, Abigail
LANE, Harold
LANE, Jean
LANE, Leonie
LANG, Connie
LANGA FO NOA (Women's Assoc. of the Royal House of Tonga)
LANGER, Gertrude
LANGER, Karl
LANGERRANGA, Mabel
LANGLEY, Warren
LANKES, J.J.
LARAIJDBI, Lulu
LARCHER, David
LARSEN, Dora Foss
LARSEN, Helge
LARTER, Richard
LARTIGUE, Jacques Henri
LARWILL, David
LARWOOD, Matthew
LASISI, David
LASSALLE, Emile
LAST, Andrew
LAST, Clifford
LATIMER, Bruce
LAURENCE, Janet
LAUTERBACH, Ann
LAUTOUR, Loma
LAVERTY, Peter
LAVERTY, Ursula
LAWLOR, Adrian
LAWRENCE, attrib. to Thomas
LAWRENCE, Davey Buckeroo
LAWRENCE, George
LAWRENCE, Kay
LAWRENCE, Mary
LAWRENCE, Michel
LAWRENCE, Style of Thomas
LAWRENT, Janine
LAWRIE, GW
LAX, Robert
LAYCOCK, Donald
LE BRETON, Louis
LE GROUMELLEC, Loic
LE KEUX, Henry
Le WITT, Vivienne Shark
LE, Dinh Q.
LEA, Nerissa
LEACH POTTERY
LEACH-JONES, Alun
LEACH, Bernard
LEALOFI, Susana
LEANG Seckon
LEASON, Percy
LEBOVIC, Josef
LEDIMO, Moleleki Frank
LEDUA, Filiti Leya
LEDWICH, Damien
LEE Bul
LEE Mingwei
LEE Ufan
LEE Wen
LEE-HANKEY, William
LEE, Lindy
LEE, Russell
LEE, Terry
LEES, Derwent
LEGASPI, Jose
LEGRAND, Louis
LEGROS, Alphonse
LEHEUTRE, Gustave
LEHMANN, Lotte
LEICHNEY, Vera
LEIST, Fred
LEITER, Saul
LELY, attrib. to Peter
LEMAITRE, Maurice
LEMEKI, Tonga
LEMIEUX, Annette
LEMON, Theresa
LEMPRIERE, Helen
LENDON, Nigel
LENNOX, John
LENOIR, E.
LERTCHAIPRASERT, Kamin
LESLIE, Lawrence
LETHBRIDGE, John
LETI, Bruno
LEURA TJAPALTJARRI, Tim
LEVESON, Neil
LEVESON, Sandra
LEVI, Enos
LEVICK, Joy
LEVIDO, Brad
LEVITT, Helen
LEVY, Col
LEWERS, Darani
LEWERS, Gerald
LEWERS, Margo
LEWIN, Dwayne
LEWIS, Martin
LEWIS, Morland
LEWIS, Niningka
LEWIS, Peter Tjarluri
LEWIS, Ruark
LEWITT, Sol
MAAS, Willard
MABO, Gail
MABUT, John Kanau
MAC LOW, Jackson
MACALLUM, Hamilton
MacBRYDE, Robert
MacDIARMID, Muriel
MacDONALD, Fiona
MACDONALD, Mary
MACEY, Barbara
MacFARLANE, Pamela
MacFARLANE, Stewart
MACIUNAS, George
MACKAY, attrib. to Jan
MACKAY, Jan
MACKAY, John
MACKENNAL, Bertram
MacKENZIE, Lucy
MACKIE, Glen
MACKINOLTY, attrib. to Chips
MACKINOLTY, Chips
MACLEOD, Euan
MACLURE and MACDONALD
MacNALLY, M.J.
MACNAMARA, Nathaniel
MACNAMARA, Shirley
MacPHERSON, Robert
MACQUEEN, Kenneth
MACQUEEN, Mary
MacTAGGART, William
MADDEN, Peter
MADDISON, Ruth
MADDOCK, Bea
MADOURA POTTERY
MAE, Kissie
MAES, G.
MAFE, Daniel
MAGILTON, Alison
MAGNUSSEN, Erik
MAGRI, Greg
MAGUIRE, Tim
MAHLATE, Dias
MAHMOOD, Basir
MAHONEY, Frank P
MAHONY, Frank
MAHOOD, Kim
MAHOOD, Marguerite
MAILLOL, Aristide
MAIMA, Gau
MAIR, Robert
MAIRA, Nanias
MAIS, Hilarie
MAJORELLE, Louis
MAKAMOI, Nelson
MAKEPEACE
MAKIGAWA, Akio
MAKIGAWA, Carlier
MAKIN, Jeffrey
MALANGI, David
MALANI, Nalini
MALAPEAU, Charles-Louis
MALGARRICH, Shirley
MALLEY, Andrew
MALO, Yawi
MALONE, Daniel
MALT, G.
MAMBESI, Manua
MAMINYAMANJA, attrib. to Nambaduba
MANARRDJALA, Minnie
MANESSIER, Alfred
MANET, Edouard
MANGANGINA
MANGANO, Gabriella
MANGANO, Silvana
MANGOLD, Julia
MANGOS, Simone
MANIKPURI, Atma Das
MANLEY, Jan
MANNING, Ross
MANNING, Sony
MANOA, Vaisamoa
MANSAK FAMILY
MANSELL, Allan
MANSFIELD, Janet
MANSON, J.B.
MANTOFANI, Rudi
MANTZARIS, Diane
MANWARING, Wendy
MAO, Munchang
MAPLE, M.
MAPPIN & WEBB LTD
MARA, Finau
MARABAMBA, Mary
MARAKON, Chief Michel
MARANBARRA, Jack
MARAWILI, Djambawa
MARAWILI, Watjinbuy
MARBURDUK, Laurie
MARC, Franz
MARCLAY, Christian
MARCOUSSIS, Louis
MARDIGAN, Wilfred
MARDILANJ, Jacky
MARI, Annie
MARI, Catherine
MARI, Elizabeth
MARI, Florence
MARIKA, Banduk
MARIKA, Dhuwarrwarr
MARIKA, Julie Banunydji
MARIKA, Mawalan 1
MARIKA, Nurryurrngu
MARIKA, Wandjuk
MARIKA, Wanyubi
MARIN, John
MARINI, Marino
MARLAY, Nell
MARNEY, Mulyatingki
MARPOONDIN, David
MARQUET, Albert
MARQUIS, Daniel
MARRINON, Linda
MARRIOTT-BURTON, Harold
MARRIOTT, F. Pickford
MARRIOTT, Frederick
MARRNGAMARRNGA, Anniebell
MARRUWARR, Yuwunyuwun
MARSANG
MARSELIS
MARSH, Dale
MARSHALL, Captain John
MARSHALL, Jennifer
MARSHALL, R.A.K.
MARSLAND, Sally
MARTENS, attrib. to Conrad
MARTENS, Conrad
MARTI, Dani
MARTIN HALL & CO. LTD.
MARTIN, Anngampa
MARTIN, Ida
MARTIN, Joan
MARTIN, Lin
MARTINIELLO, Jenni Kemarre
MARTY, A.
MARUMI, Vivian
MARVADA MEGHVAL COMMUNITY
MARWADA, Samat Tesji
MARWADA, Tesji Dhana
MARY GREGORY STYLE
MASAKAZU
MASAMITSU
MASAMITSU, Ota
MASANOBU, after Kitao
MASANOBU, Kitao
MASATOMO
MASATSUGU, attrib. to Kaigyokusai
MASAYUKI, Kato
MASO, Willie
MASOE, Ilaise
MASON, James
MASON, John
MASSEY, John
MATA DUPONT, Pilar
MATHER, John
MATHEWSON & Co
MATHEWSON, Thomas
MATHIAS
MATHSSON, Bruno
MATISSE, after Henri
MATISSE, Henri
MATTA-CLARK, Gordon
MATTHEW LARWOOD HAND BLOWN GLASS
MATTHEWS, Nevil
MAUGA PEARSON, Daisy
MAUGA, Irene
MAUKOS, Rex
MAURI
MAWSON, Matt
MAWURNDJUL, John
MAXWELL, Tom
MAY, Lorna
MAY, Phil
MAYER, Auguste
MAYMURU-WHITE, Naminapu
MAYMURU, Galuma
MAYNARD, Ricky
MAYO, Daphne
McADAM, Walter
McARTHUR, Kathleen
MCARTHUR, Neville Niypula
McAULAY TURNER, Gwladys
McBURNIE, Ron
McCAHON, Colin
McCALL, Anthony
McCARTHY, Paul
McCLELLAND and GOODE
McCLINTOCK, Herbert
McCLYMONT, Sally
McCONNELL, Carl
McCONNELL, Phillip
McCUBBIN, Frederick
McCULLOCH, Horatio
McDIARMID, David
McDINNY, Dinny
McDONALD, Delores
McDONALD, Jim
McDONALD, Robyn
McDOUGALL, Scott
McDOWELL, Lynne
McGIBBON, Phyllis
McGILL, Kaylene
McGILLICK, Tony
McGINLEY, Ryan
McGRATH, Marilyn
McGRATH, Vincent
McGREEN, Evelyn
McGREGOR, Laith
McGREGOR, Lester
McHAFFIE, Rob
McINERNEY, June Kunyi
McINNES, W.B.
McINTYRE, Arthur
McIVOR, attrib. to Sid
McIVOR, Roy
McIVOR, Sid
McKAY, Ian
McKAY, John
McKAY, Karen
McKAY, Les
McKENNA, Noel
McKENZIE, Queenie
McKIE, Travis Ian
McLACHLAN, Hugh
McLAY, Roger
McLEAN, Pantjiti Mary
McLEAN, Thelma
McLENNAN, Lex
McLOUGHLIN, Rachel
McMAHON, attrib. to Marie
McMAHON, Marie
McMASTER, Val
McNAMARA, Frank
McNEIL, Margaret
McPIKE, Janet Margaret
MEADMORE, attrib. to Clement
MEADMORE, Clement
MECHAM, Peg
MEDALLA, David
MEDWORTH, Frank
MEDWORTH, Muriel Doris
MEEKS, Arone Raymond
MEERE, Charles
MEERTENS, Victor
MEIN, Annemieke
MEISSEN
MEISSNER, Leo John
MEKAS, Jonas
MELDIBEKOV, Erbossyn
MELDRUM, Max
MELIS, Stanislav
MELKEN, Krisko
MELLOR, Danie
MELPI, Leo
MELTON, Leslie
MELVILLE, John
MEMMOTT, Harry
MENDIETA, Ana
MENINSKY, Bernard
MENKEN, Marie
MENLIBAYEVA, Almagul
MENPES, Mortimer
MERCER, Anne
MERCER, Mary Cockburn
MERCER, Robert
MERCIER, Mathieu
MERKEL, Georg
MERRITT, Rachel
MERTEN, John
MERYON, Charles
MESITI, Angelica
MESTON, Emily
MESZAROS, Andor
METCALFE & GLAISTER
MEYER, Bill
NAAWI, Nancy
NABORLHBORLH, Lora
NADJORLORRO, Dick
NADJUNGDANGA, Daisy
NAGAI, Kenji
NAGEL, Augustina von
NAIR, Surendran
NAITO, Rei
NAJOS, Apia
NAKABAYASHI, Tadayoshi
NAKAMURA Yuta
NAKAS CLAN
NAKAZATO (the 12th), Taroemon
NAKAZAWA, Shin'ichi
NALMAKARRA, Mary
NAMANYILK, Leanne
NAMATJIRA Jr, Albert
NAMATJIRA, Albert
NAMATJIRA, attrib. to Albert
NAMATJIRA, Elaine
NAMATJIRA, Enos
NAMATJIRA, Ewald
NAMATJIRA, Gabriel
NAMATJIRA, Gwenda Nungarayi
NAMATJIRA, Keith
NAMATJIRA, Kevin
NAMATJIRA, Lenie
NAMATJIRA, Maurice
NAMATJIRA, Nebo
NAMATJIRA, Oscar
NAMATJIRA, Vincent
NAMBAYANA, Nellie
NAMOK, Rosella
NAMPAJIMPA, Patsy Briscoe
NAMPITJIN, Eubena
NAMPITJINPA, Inyuwa
NAMPITJINPA, Mary Anne
NAMPONAN, Garry
NAMPONAN, Leigh
NAMUNJDJA, Samuel
NANGALA JUGADAI, Narputta
NANJI, Meena
NANKERVIS, Adam
NANKERVIS, Tony
NANNUP, Laurel
NANONG, Rassanikone
NANTEUIL, Celestin-Francois
NANTHAVONGDOUANGSY (designer), Kongthong
NANTHAVONGDOUANGSY (designer), Viengkham
NAPALTJARRI, Eileen
NAPALTJARRI, Kawayi
NAPALTJARRI, Ngoia Pollard
NAPALTJARRI, Tjungkiya Wukula (Linda Syddick)
NAPALTJARRI, Wentja 2
NAPANANGKA, Makinti
NAPANANGKA, Walangkura
NAPANGARDI, Lilly Kelly
NAPANGARDI, Ruby Abbott
NAPANGARTI, Barbara Yagun
NAPANGATI, Yukultji
NAPURRULA, Mitjili
NAPURRULA, Narpula Scobie
NARA, Yoshitomo
NARANATJIL, Wirrngajingathi Bijarrb Kurdalalngk Dawn
NASH, Garry
NASH, Ossie
NASH, Paul
NASMYTH, Patrick
NASR, Moataz
NASSERI, Timo
NATOIRE, Charles
NATUOIVI, Eric
NAUMAN, Bruce
NAWA, Kohei
NAWILIL, Jack
NAYAR, Yamini
NDHLOVU, Joe
NEALE, David
NEDELKOPOULOS, Nicholas
NEESON, John
NEGORO STYLE
NEHL, Andrew
NELFIN, Susen
NELSON JAGAMARA, Michael
NELSON, Jan
NELSON, John
NELSON, Paddy Jupurrurla
NERA, Waikua
NERLI, Girolamo
NESHAT, Shirin
NESTE, Alf Jan
NETHONONBA, Elvin
NEUENSCHWANDER, Rivane
NEVILLE-ROLFE, Harriet Jane
NEVINSON, Christopher
NEWBURY, A.E.
NEWCOMBE, Louise
NEWCRAFT PUBLICITY LIMITED
NEWILI
NEWITT, James
NEWMAN, Marvin
NEWMARCH, Ann
NEWSOME, Mary
NEWTON, Max
NEWTON, Stephen
OELTJEN, Jan
OENPELLI COMMUNITY
PAAS
PAGE, Charles
PAI-SHIH, Ch'i
PAIK, Nam June
PAIMAN
PAINTER, Yusuf
PAKIEY, Terry
PAL, Dai San In
PALADINO, Mimmo
PALMER, Ethleen
PALMER, Samuel
PALMER, Warren
PALMQVIST, Sven
PALPITJA, Nyalapantja
PAM, Max
PAMBEGAN Jr, Arthur Koo-ekka
PAMBEGAN, Alair
PAMBONO, Anton
PAN, Mary Katatjuku
PANAMA, Sina
PANAYIOTOU, Christodoulos
PANGE, Melinda
PANGROK SULAP
PANKOK, Otto
PANNKA, Gloria
PANNKA, Nelson
PANTANO, Chris
PAOLOZZI, Eduardo
PAPAJUA, Paul Six
PAPAPETROU, Polixeni
PAPE, Herman
PAPWORTH Jr, Edgar George
PARAI, Ben
PARDINGTON, Fiona
PAREKOWHAI, Michael
PAREROULTJA, Edwin
PAREROULTJA, Hubert
PAREROULTJA, Ivy
PAREROULTJA, Otto
PAREROULTJA, Reuben
PARK, Junebum
PARK, Young-Ha
PARKER, Agnes
PARKER, Harold
PARKIN, George
PARKINSON, after Sydney
PARKINSON, Roy
PARKS, Ti
PAROLIN, Mario
PARR, Geoff
PARR, Lenton
PARR, Mike
PARR, Remi
PARROCEL, attrib. to Joseph
PARTINGTON, Emily J.
PARTOS, Paul
PARTRIDGE, Stewart
PARVEZ
PASCIN, Jules
PASMORE, Victor
PASSI, Segar
PASSMORE, John
PATCH, Thomas
PATE, Anita
PATE, Klytie
PATERSON, Emily M.
PATERSON, Jim
PATERSON, John Ford
PATERSON, Nan
PATERSON, Phyllis
PATERSON, Reuben
PATON, George
PATTERSON, Ambrose
PATTERSON, Ben
PATTERSON, Campbell
PATTERSON, Richard
PATUA, Kalam
PAUL, Kuruwarriyingathi Bijarrb Paula
PAUL, Motdrik
PAULSON, David
PAULY & C.
PEACH, Dianne
PEACH, J. Arthur
PEACOCK, George
PEAGRAM, Rob
PEARSON, Carmen
PEARSON, Melora
PEART, John
PEASCOD, Alan
PEASE, Christopher
PECHE, Dagobert
PEDERSEN, Lilian
PEEBLES, Graeme
PEETERS, attrib. to Bonaventura
PELLION, after Alphonse
PELOT KITCHENER, Elaine
PENA, Judith
PENCK, A.R.
PERCEVAL, John
PERCY, W.S.
PERICLES, Leon
PERROUX, FX
PERRY, Adelaide
PERSIAN STYLE
PERSSON, Stieg
PERYER, Peter
PESCHKA, Anton
PETER, Julie
PETERO, Frank
PETERSEN, Charles L.
PETTY, Bruce
PETYARRE, Gloria Tamerra
PETYARRE, Jessie
PETYARRE, Katy
PETYARRE, Nancy Kunoth
PEYTON, Elizabeth
RABARI ARTISANS
RABERABA, Henoch
RABERABA, Herbert
RABINOWITCH, David
RAEBURN, Henry
RAGLESS, Max
RAHBAR, Sara
RAIMONDI, Marc Antonio
RAINER, Arnulf
RAJA RABARI, Lachhuben
RAJAWAR, Bhagat Ram
RAM, Daroga
RAMSAY, Allan
RAMSAY, Hugh
RAMSAY, Lehan
RAMSON, Belinda
RANA, Rashid
RANDALL, Richard
RANDSFJORD GLASSVERK
RANERI, Giuseppe
RANERI, Tiziana
RANGER, Cindy
RANGIE, Michel
RANKIN, David
RANKINE, Pie
RANSON, Nancy
RAPHAEL TUCK & SONS
RAPKIN, J.
RAPOTEC, Stanislaus
RARRU, Margaret
RASDJARMREARNSOOK, Araya
RASKOPOULOS, Eugenia
RATAS, Vaclovas
RAUSCHENBERG, Robert
RAVAT CULTURAL GROUP
RAVENET I, Simon Francois
RAWANCHAIKUL, Navin
RAWLE, Samuel
RAY, Man
RAY, Stuart
RAYDA
RAYMENT, Robert S.
RAYMOND, attrib. to William
RAYNOR, Janice
READ, Arthur Evan
REAMILLO, Alwin
REBAY, Hilla
RECLUS, Onésime
REDDY, Ravinder G.
REDE, Geraldine
REDFORD, Scott
REDGATE, Jacky
REDON, Odilon
REDPATH, Anne
REES, Lloyd
REEVE, Josephine
REGENCY STYLE
REHFISCH, Alison
REIBOKIE
REICHELT, Victoria
REID NAKAMARRA, Doreen
REID, Eunice
REIHANA, Lisa
REINHARD, Ken
REMILLARD
RENGETSU, Otagaki
RENI, Guido
RENISON, William
RENOIR, Pierre-Auguste
REVESZ-FERRYMAN, Ferenc
REVILLE, Jean Baptiste
REYDON, Cotje
REYNELL, Gladys
REYNOLDS, Bruce
REYNOLDS, Joshua
SABANA, Setiawan
SABATIER, Roland
SABATINO, Reggie
SACHS, Bernhard
SADANOBU II
SADDLER, John
SADELER, Aegidius
SADELER, Gillis
SADELER, Johannes I.
SAENREDAM, Jan
SAENREDAM, Pieter Jansz
SAGES, Jenny
SAHM, Bernard
SAILOR, Amanda
SAILSTORFER, Michael
SAINSON, Louis Auguste de
SAINTHILL, Loudon
SAINTON, Charles
SAITO, Kiyoshi
SAITO, Takako
SAKOGUCHI, Ben
SAKUM, Joe
SAKZEWSKI, Marjorie
SALA, Anri
SALISBURY CROWN CHINA CO.
SALKAUSKAS, Henry
SALLE, Cornelius Auka
SALLE, David
SALLE, Francisca
SALMON, William
SALVANA, John
SAMAL, Margaret
SAMBO, George Arago
SAMSON, Dadda
SAMSON, Judith (Anya)
SAMUEL, Febuar
SAMUEL, Samson
SAMUEL, Toban
SAMUELS, Jeffrey
SAN ILDEFONZO PUEBLO
SAN JUAN PUEBLO
SANDBY, Paul
SANDER, August
SANDERS, Christopher
SANDFORD, W.H.
SANDISON, David
SANDOVER, Pansy
SANDRASEGAR, Sangeeta
SANDY, Earl
SANGGAWA
SANJAYA, Tisna
SANPITAK, Pinaree
SANSOM, Gareth
SANTA CLARA PUEBLO
SANTO DOMINGO PUEBLO
SANTOS, Julio
SAPE, Paul
SAPU, Alfred
SAPUTRO (aka Hahan), Uji Handoko Eko
SARACENO, Tomás
SARKIS
SARPANEVA, Timo
SARTHI, Parbatibai
SASAJIMA, Kihei
SATIE, Alain
SATO, Key
SATO, Tokihiro
SATSUMA STYLE
SAUNDERS
SAUNDERS, Demetrius
SAUNDERS, Zane
SAUVAGE, Marc
SAVAGE, Ellarose
SAVUO Jr, Antonius
SAWA, Hiraki
SAWADA, Tetsuro
SAWANI, Lati
SAWKINS, James Gay
SAWREY, Hugh
SAWYER, Sidney Charles
SAY, W.
SCANDINAVIAN STYLE
SCHACHT, Theo
SCHAINKIN, B.
SCHARF, Theo
SCHEGGI, C.
SCHELL, Frederick
SCHELTEMA, J.H.
SCHLABOWSKY, Beatrice
SCHLAGGENWALD
SCHLANGENHAUSEN, Emma
SCHLITZ, Michael
SCHLUNKE, David Hugh
SCHMEISSER, Jörg
SCHMIDT, Joost
SCHMIT, Tomas
SCHNABEL, Julian
SCHNEEMANN, Carolee
SCHOENHEIMER, Joy
SCHÖNFELD, after Johann Heinrich
SCHULEIN, J.W.
SCHULTZ, Tanya
SCHUURMANS-MEDEK, Robyn
SCHWABE, Randolph
SCHWENSEN, Tony
SCORFIELD, Ted
SCOTIN, Gérard Jean-Baptiste
SCOTT, Edwin
SCOTT, Jill
SCOTT, L.
SCOTT, William
SCOWEN, Charles T.
SEALY, Ritchey
SEARLES, Nalda
SEBEDI, Mmakgabo Helen
SECOMBE, Ted
SECOND EMPIRE STYLE
SEDDON, John Pollard
SEFFRIN, Nickolaus
SEGHERS, Circle of Gerard
SEHRAT
SEIDEL, Brian
SEIDLER, attrib. to J.
SEIFU
SEIHO
SEJAKE, Simon
SEKI Seisetsu
SEKINO, Jun'ichiro
SELIG, Sandra
SELIGMANN, Kurt
SELKIRK, David
SELLBACH, Udo
SELNITSCH, Alex
SEMU, Greg
SENBERGS, Jan
SENTHEYAL, Sri Gowrie
SEPIK RIVER STYLE
SERAMBI, Yakobus
SERGE III
SERICO, Vincent
SERRANO, Andres
SETO KILNS
SEULE, Sepa
SEUPHOR, Michel
SEYBOLD, attrib. to Christian
SEYMOUR, Ava
TABACCO, Wilma
TABARD WORKSHOP
TABI, Alice
TABI, Helen
TABI, Nanette
TABOR, George Hugo
TABRIZIAN, Mitra
TABUAI, Allson
TABUNI, attrib. to Nama Kuleme
TADAKATSU
TADATOSHI
TAGAUN, Paibe
TAILLANDIER
TAIT, Agnes
TAJIMA, Hiroyuki
TAKAHASHI, Shu
TAKAI, Anna
TAKAMINE, Tadasu
TAL-COAT, Pierre
TALLUR, LN
TALPUR, Mohammad Ali
TAMARII, Emma
TAMARII, Marie-Therese
TAMBA KILNS
TAMBELLINI, Giulio
TAMEKANE, Yoshikatsu
TAN, Laurens
TAN, Truong
TANABE, Kazuro
TANAKA, Eiichi
TANDART
TANG Da Wu
TANGUY, Yves
TANIGUCHI, Maria
TANIGUCHI, Shigeru
TANNER, Edwin
TANNER, Les
TAOLE, Lika
TAPATUETOA, Hasapea
TAPAYA, Nyuwara
TAPAYA, Tjunkaya
TAPPIN, Peter
TARARU TJUNGURRAYI, Charlie
TARDIEU, Nicholas
TARING PADI
TATTERSALL'S STUDIO
TAUMOEPEAU, Latai
TAUREREWA, Lorene
TAY KOK WEE
TAYLOR
TAYLOR-WOOD, Sam
TAYLOR, Fiona
TAYLOR, Howard
TAYLOR, Jack W.
TAYLOR, James
TAYLOR, Louise
TAYLOR, Michael
TAYLOR, Michael John
TAYLOR, Peter
TAYLOR, Peter Tjutjatja
TAYLOR, Prentiss Hottel
TAYLOR, Ray
TAYLOR, Sandra
TAYLOR, Walter
TEAGUE, Violet
TEAMAY, Malya
TEBBITT, Henri
TEBBUTT, after Selwyn
TEDDY D., S.
TEITOININGAINA CATHOLIC WOMEN'S TRAINING CENTRE
TEKELA-SMITH, Sofia
TEMIN, Kathy
TENIERS the Younger, after David
TENNIEL, John
TEP, Herman
TEPE, Camilus
TERAOKA, Masami
TERRIALLA, Eddie
TERRY, Frederic
TERUYA, Yuken
TESHIGAHARA, Sofu
TESHIRFIOS, attrib. to Ea Sojay
TESTA, Pietro
UCHIDA, Kuichi
UCUP (Mohamad Yusuf)
UEDA, Kaoru
VAAGI, Sivaimauga
VAILLANT, Wallerant
VAIPAE, Meleseleisa
VAIPAE, Vilealava
VAIRA, Msisiel
VAKI, Maggie
VALADON, Suzanne
VALAMANESH, Angela
VALAMANESH, Hossein
VALAUN, Batilom
VALLIEN, Bertil
VAMARASI, Maraana
van den BERG, Simon
VAN DEN HOUTEN, H.L.
VAN DER HAEGHEN, W.
van GOYEN, Jan
VAN HOLST PELLEKAAN, Freya
VAN HOOREN, Sarah
van HOUT, Ronnie
VAN INGEN, Pat
VAN KEMPEN, Nicole
VAN LEYDEN, Lucas
VAN RIEMSDYK, Fran
VAN STEEN
VAN TULDEN, Theo
VANDY Rattana
VANG, Ia
VANGAD, Rajesh Chaitya
VARIOUS ARTISTS
VARVARESSOS, Vicki
VASARELY, Victor
VASCHALDE, Jean-Jacques
VASSILIEFF, Danila
VASULKA, Woody
VAUGHAN, Keith
VAUTIER, Ben
VEAL, Hayward
VENABLES, Prue
VERBOEKET, Max
VERE SCOTT, Robert
VERONESE, after Paolo
VESTERBERG, Katarina
WADA, Yoshimasa
WADE, H
Wah Nu
WAI, Sospen
WAIAWAS, Anton
WAINBURRANGA, Paddy Fordham
WAKED, Sharif
WAKELIN, Roland
WAKELY & WHEELER
WALBUNGARA, Steven
WALKER, Deborah
WALKER, Ethel
WALKER, John
WALKER, Kara
WALKER, Murray
WALKER, PM
WALKER, Robert
WALKER, Stephen
WALKER, Wilma
WALKLATE, attrib. to Fred
WALL, Colleen
WALL, Edith
WALLABY, George
WALLACE, Anne
WALLACE, Bridgette
WALLACE, Nicholas
WALLER, Christian
WALLER, Gavin
WALLER, John
WALLER, Margaret
WALLER, Napier
WALLER, Ruth
WALLIS, James
WALLIS, Robert
WALNE, Kathleen
WALSH, Peter
WALU, Aiyome
WANAMBI, Walirra
WANAMBI, Wukun
WANDJIRRMA, Mary
WANG Jin
WANG Jinsong
WANG Luyan
WANG Qingsong
WANG Wenhai
WANG Youshen
WANG Zhiyuan
WANJI WANJI, Susan
WANJIDARI
WAPULKUMA, Mary
WARD, James
WARD, Mrs Kumana
WARD, William
WARE, Maria
WARE, Rosie
WARHOL, Andy
WARING, Lyn
WARNER, Carl
WARNER, Edward
WARNER, Gary
WARNER, R. Malcolm
WARRANGKULA TJUPURRULA, Johnny
WARREN, after H.
WARREN, Alan
WARREN, Charles
WARREN, Guy
WARREN, Tom
WARRIMOU (Sabïo), Rex
WARRIOR, Matatia
WARTIR, Tivila
WASHBOURNE, Thomas
WASHINGTON, William
WASHIRO
WASIM, Saira
WASON, Coralie
WATANABE, Shunmei
WATERFORD STYLE
WATERHOUSE, J.W.
WATERHOUSE, Phyl
WATERLOO, Anthonie
WATKIN, Douglas
WATKINS, Dick
WATSON, Dorothy
WATSON, Douglas
WATSON, Jenny
WATSON, John
WATSON, Joyce
WATSON, Judy
WATT, Alan
WATT, Gordon
WATT, Lewis
WATT, Thuganmu Arnold
WATTEAU, after Antoine
WATTS, J.L.
WATTS, Robert
WAVIS, Harrison
WAYNE, June
WEARING, Gillian
WEATHERALL, Bob
WEAVER, Louise
WEBB, Belinda
WEBB, Boyd
WEBB, Marilynn
WEBB, Mark
WEBB, Mary
WEBB, Todd
WEBBER, after John
WEBBER, Travis
WEBBS, Sarah Maria
WEBSTER, Christine
WEDGE, H.J.
WEDGWOOD STYLE
WEDGWOOD WHEILDON
WEEGEE
WEEGEE, William
WEGMAN, William
WEI Dong
WEIDL, Seff
WEIGHT, Greg
WEINER, Lawrence
WEIR, Barbara
WENDA, attrib. to Diwet
WENDA, attrib. to Jaco
WENDA, attrib. to Nurdin
WENDA, attrib. to Tirion
WENDA, attrib. to. Muin
WERNER, Richard
WEST, attrib. to Benjamin
WEST, Irja
WEST, Margaret
WESTALL, after Richard
WESTALL, after William
WESTCOTT, Kim
WESTFIELD, Clare
WESTMORELAND, Bradd
WESTON, Edward
WESTRA, Ans
XABA, Nhlanhla
YADEHABA, Mark
YAL TON
YALANDJA, Owen
YALI, Repeka
YALLARGULA, Ester
YALTANGKI, Tiger
YAM, Clara
YAM, Doreen
YAM, Margaret
YAM, Mynor
YAMAGUCHI, Keisuke
YAMANAPI, David
YAMASHIRO Chikako
YAMAZAKI, Taiho
YANAGI, Yukinori
YANAI, Tsuguo
YANG Fudong
YANG Shaobin
YANG Zhenzhong
YANG, Haegue
YANG, William
YANGJIANG GROUP
YANGSHAO CULTURE
YANGSHAO CULTURE, BANPO PHASE
YAO Jui-Chung
YARINKURA, Lena
YASIWA, Havosa
YASS, Catherine
YATES, Marjorie
YAU, John
YAXLEY, William
YAYOI CULTURE
YEATES, Bronwyn
YEATMAN, Philomena
YEE I-Lann
YELLOW, Ca Sau
YENGO, Joseph
ZADKINE, Ossip
ZAHALKA, Anne
ZAVROS, Michael
AFEX, Ben
AFFANDI
after AGASIUS THE EPHESIAN
after DONATELLO
after EASTERN HAN ARTIST
after EISEN
after GUERCINO
after M.E.
after MAGGIOTTO, Domenico
after MICHELANGELO
after RAPHAEL
after REMBRANDT
after School of PASITELES
after TITIAN
after UNKNOWN ROMAN
after VERONESE
AFUIASI, Neridah
AH KEE, Vernon
AH XIAN
AHMAK, Amatus
AI Weiwei
AI-HSIN, To-Haku
AIHI, Marie Taita
AINSCOW, Margaret
AIRD, Michael
AIRDRUNDAR CO-OPERATIVE
BHANANI, Hariyaben Utmabhai
BHATT, Jyoti
BIBBY, H.
BIDDLE, George
BIEDERMEIER STYLE
BIENSTOCK, Sam
BIERMAN, Nina
BIKKERS, Rudolf
BILINYARA, attrib. to Bob
BILJABU, Jakayu
BILL, Paskalis
BILLICH, Charles
BILLINGHAM, George
BILLINGTON, Robert
BILLY, Gagie
BILLY, Kris Louis
BILLY, Panai
BILLY, Patrick
BILLY, Sarah
BILLYCAN, Jan (Djan NANUNDIE)
BILTON, Louis
BINAWEL, Bobby
BINNS, Vivienne
BINYINYUWUY
BIRCHLEY, Jean
BIRKS, Alboine
BISETTO, Gabriella
BISH, Garry
BISHOP, Olive
BISHOPRIC, Steve
BISMUTH, Pierre
BISWANGER, Bernard
BIZEN KILNS
CHAGALL, after Marc
CHALLIS, Ebenezer
CHAMBERS, George
CHAMBERS, Merton
CHANDLER, Celeste
CHAPMAN, May Maywokka
CHAPMAN, Nancy Nyanjilpayi
CHARGOIS, Herbert
CHARLES, Ross
CHARTERIS, Chris
CHASELING, Scott
CHATELAIN, Jean Baptiste Claude
CHAUNCY, Auschar
CHAUVEL, Lilian
CHAWNER, attrib. to Henry
CHEHOVSKI, Alice Blanch
CHELSEA PORCELAIN WORKS
CHELSEA PORCELAIN WORKS (Chelsea-Derby)
CHELSEA-DERBY
CHEN Haiyan
CHEN Li-hua
CHEN Ming
CHEN Qiulin
CHEN Zhen
CHERBOURG ABORIGINAL COMMUNITY
CHEREL, Kumanjayi
CHERET, Jules
CHERON, Ludovicus
CHESTON, Charles
CHEVALIER, attrib. to Nicholas
CHEVALIER, Nicholas
CHIANG YI
CHIARI, Giuseppe
CHIHULY, Dale
CHIKANOBU Matsuno
CHIKANOBU, Toyohara
CHILCOTT, Gavin
Chim-Pom
CHIN, Sharon
CHINA
CHINESE EXPORT STYLE
CHINESE STYLE
CHIPPENDALE, Style of Thomas
CHITRAKAR, Abdul
CHITRAKAR, Jaba
CHITRAKAR, Madhu
CHITRAKAR, Mantu
CHITRAKAR, Monimala
CHITRAKAR, Sonia
CHOI Jeong Hwa
CHOKI
CHOKSI, Neha
CHOPIN, Henri
CHOU, Irene
CHRISTANTO, Dadang
CHRISTIAN, Edie
CHRISTIANSEN, Henning
CHRISTMANN, Gunter
CHROMY, Stanislav
CHU, Young
CHUNE, Damien
CHUNE, Rupina
CHUNG, Tiffany
CHURCH, Julia
CHURCHER, Betty
CHURCHER, Roy
CHURCHLAND, Lindsay
CIGNANI, attrib. to Carlo
CILENTO, Margaret
CITIZEN, John
DHAMARRANDJI, Gungguyama
DI MAURO, Sam
DI MAURO, Sebastian
DIBBETS, Jan
DICKERSON, Robert
DICKSEE, Herbert
DIELMAN, Frederick
DIGGLES, Silvester
DILLON, Leith
DINE, Jim
DING Fang
DINGLER, Daniel
DIXON, Anne
DIXON, Leslie Anthony
DJAMARRAYKU, Lena
DJANGHARA, Waigan
DJARRBBARALI, Jimmy
DJEKULA, Frank
DJOGIBA, Margaret
DJORLOM, Gary
DJULWARAK, Dawidi 2
DJUMBURPUR, Tom
DJUNGINY, Robyn
DJURBERG, Nathalie
DJURRITJINI, Charlie
DJUTTARA, Elizabeth
EGAN, Shaun
EGGLESTON, William
EHINGER, Gabriel
EIDLITZ, Frank
EISEN
EISHI, Hosoda
EISHO
EISHO, Chokosai
EISUI
EIZAN, Kikugawa
FIELD, Neville
FIELDHOUSE, Janet
FIELDING, Anthony Vandyke Copley
FIELDING, attrib. to Anthony Vandyke Copley
FIELDSEND, attrib. to Jan
FIELDSEND, Jan
FIENE, Ernest
FILIPINA WOMEN WEAVERS OF SAMAR
FILLIOU, Robert
FINCH, Lynette
FINCH, Spencer
FINDEN, W.
FIRIAM, Stanley
FIRMA KARL MATHSSON
FIROUZ-ABADI, Jessica
FIRTH-SMITH, John
FISCHER, Johannes
FISCHINGER, Oskar
FISCHMANN, Peter
FISHER, Vanessa
FIZELLE, Rah
GHADIRIAN, Shadi
GHEE, G. Taylor
GIACOMELLI, Mario
GIACOMETTI, Alberto
GIAMBOLOGNA
GIBB, Phelan
GIBBINS, John
GIBBS, C.G.
GIBBS, Marcia
GIBSON, Andrew
GIBSON, Bessie
GIBSON, Bob
GIBSON, Jeff
GIBSON, Mary
GIGOUX, Jean-François
GIL
GILBERT & GEORGE
GILBERT, Alfred
GILBERT, Kevin
GILBERT, Linda
GILBERT, Stephen
GILBERT, Web
GILES, attrib. to James
GILES, Jackie Kurltjunyintja
GILES, James
GILES, Nyarapayi
GILL, Lucy
GILL, Marshall
GILL, S.T.
GILL, Simryn
GILL, Tarryn
GILLESPIE, Oscar Jay
GILLIES, John
GILLOIS, Pierre
GILLRAY, after James
GILMAN, Harold
GILSON, James
GIMBLETT, Max
GIMHONGSOK
GIMME, Ena
GINKO, Shounsai
GINOTTI, Giacomo
GIORNO, John
GIRTIN, attrib. to Thomas
GITJPULU, Julie-Anne
GITTOES, George
HIBBUT, Harriet E.
HICK, Jacqueline
HICKEY, Dale
HICKS, Petrina
HIGGINS, Dick
HIGGINS, Roma
HIGGINS, Tom
HIKOSAKA, Naoyoshi E.
HILDER, J.J.
HILDESHEIMER & FAULKNER
HILL, Andrew
HILL, Gary
HILLBERG, Gary
HILLIER, Tristram
HILLS, Margaret
HILLS, Noela
HILTON, Roger
HINCHLIFFE, David
HINCKLEY, Ross
HINDER, Frank
HINDER, Margel
HINE, Harry
HINE, Lewis Wickes
HINES, Tobin
HINGSTON, Arthur James
HINGSTON, Ruth
HINTERDING, Joyce
HINTON BATEUP, Alice
HINTON, Alfred Horsley
HIPKINS, Gavin
HIRAKI, Mitsuru
HIROAKI
HIROAKI, Takahashi
HIROSADA, Utagawa
HIROSHIGE II, attrib. to Utagawa
HIROSHIGE II, Utagawa
HIROSHIGE III
HIROSHIGE, after Ichiryusai
HIROSHIGE, Ichiryusai
HIROSHIGE, Utagawa
HIROYUKI
HIRSCHFELD MACK, Ludwig
HIRST, Brian
HIRST, C.G.S.
HIRST, Damien
HITCH, Maev
HITCHENS, Ivon
HJORTH, Noela
IIMURA, Takahiko
IITTALA
JI Wenyu
JIBAE, Emilyann
JIBON, Roselee
JIETA, Susan
JIETA, Susanta
JIMENEZ, Luis
JIMOK, Jamie
JIN-GUBARANGUNYJA, Lorna
JIN.GUWARABA, Mary
JIN.MALIBA, Nancy
JINMAN.GA, Ruby
JIONE, Bale
KHAKHAR, Bhupen
KHALID, Aisha
KHALIL, Sayeda
KHAMSEH
KHAMSEH PEOPLE
KHER, Bharti
KHUT, George Poonkhin
KHVAY Samnang
KIA HENDA, Kiluanji
KICKBUSH, N.E.
KIENG, Ounphaivong
KIHARA, Shigeyuki
KILBURNE, G.G.
KILFAN, Chief Joachin
KILGOUR, J. Noel
KILLEEN, Richard
KILLICK, Stephen
KILLIN-McAULIFFE, Robyn
KIM Beom
KIM Hung IL
KIMGIMANI, Alexia
KIMURA, Isamu
KIMURA, Kosuke
KIMURA, Yoshiharu
KINDER, Robert
KING-SMITH, Leah
KING, Adrian
KING, E.D.
KING, Elsje
KING, Gerry
KING, Grahame
KING, Inge
KING, Lawrence
KING, Violet
KING, Virginia
KINGELEZ, Bodys Isek
KINGSBURY, Mrs J. J.
KINJAMALI FAMILY
KINJUN, Doris
KINOSHITA, Tomio
KIOMINE
KIRKEBY, Per
KIRKLAND, Douglas
KITAJ, R.B.
KITCHING, Michael
KIVUNG, Paul
KIWAT, Fred Mislam
KIYOCHIKA, Kobayashi
KIYOHIRO
KIYOMASU
KIYOMITSU, Koji
KIYONAGA, after Torii
KIYONAGA, Torii
KIYONOBU
KIYOTADA
KIYOTOMO
LHOTE, André
LI Zhensheng
LICHTENSTEIN, Roy
LIDDY, Peter
LIEBERMANN, Max
LIFESTYLE OPTIONS
LIFU, Elliot
LIN Chunyan
LINDSAY (SALE), Joe
LINDSAY, Daryl
LINDSAY, Lionel
LINDSAY, Norman
LINDSAY, Percy
LINDSTRAND, Vicke
LINGE, attrib. to Hosea
LINK-FISH
LINK, O. Winston
LINTHONG, Mae Thao
LIPCHITZ, Jacques
LIPPERT & HAAS
LISS, attrib. to Johann
LISTER, W. Lister
LITÉ, Herveline
LITTLE, attrib. to Colin
LITTLE, Colin
LITTLEJOHN, Vivienne
LITTLER, Frank
LITTLER, Michael
LIU Jianhua
LIU Jieqiong
LIU Wei
LIU Xiao Xian
LIU Xiaodong
LIVERPOOL RIVER COMMUNITY
MICAUD, Jacques
MICCINI, Eugenio
MICHELL, Keith
MICHL, Lisa
MICK, Marinka
MICK, Paniny
MIDDLETON, Max
MIK, Aernout
MILINGIMBI COMMUNITY
MILLARD, Karl
MILLEDGE, Russell
MILLER, Godfrey
MILLER, Max
MILLER, Molly
MILLER, Shirley
MILLER, Stuart
MILLER, Thomas
MILLER, William
MILLET, Jean-Francois
MILLS, I.
MILLS, Jennifer
MILLS, John Henry
MILLS, Wendy
MILLWARD, Clement
MILOJEVIC, Milan
MILPURRURRU, George
Min Thein Sung
MINCHAM, Jeff
MING DYNASTY STYLE
MING STYLE
MINJINGALA, Shirley
MINNS, B.E.
MINODA, Norihiko
MINTER, Marilyn
MINTON & CO.
MINUTJUKUR, Makinti
MINYGULULU, Peter
MINYINTIRI, Kunmanara
MIPILANGGURR, Elizabeth
MIRDABURRWA, Mary
MIRIONA, Helen Dusimoi
MIRÓ, Joan
MISSI, Billy
MISSINGHAM, Hal
MITCHELL, Anawari
MITCHELL, Sonya
MITCHELL, Tommy
MITELLI, Guiseppe Maria
MITELMAN, Allan
MIWULKU, Kate
MIYAGAWA Choshun
MIYAJIMA, Tatsuo
MIYOSHI, Kozo
NGAL, Angelina
NGAL, Glory
NGAL, Kathleen
NGAL, Poly
NGALLAMETTA, Joe
NGALLAMETTA, Mavis
NGAMANDARA, Terry Wilson
NGANJMIRA, Bobby Bardjaray
NGANJMIRA, Weslie
Nge Lay
NGO DONG
NGUI, Matthew
NGULEINGULEI MURRUMURRU, Dick
NGUYEN Minh Phuo'c
NGUYEN Minh Thanh
NGUYEN Thai Tuan
NGUYEN Xuan Tiep
NGUYEN-HATSUSHIBA, Jun
NGUYEN, Tuan Andrew
NGUYEN, UuDam Tran
NI Haifeng
NICHOLAS, Michael Geoffrey
NICHOLSON, Ben
NICHOLSON, William
NICKOLLS, Trevor
NIETO, Rodolfo
NIHMEI, Nai
NILSEN, Laurie
NILSSON, Gladys
NISHIMURA, Fumio
NITSCH, Hermann
NITSCHE, Frank
NIXON, John
NJINAWANGA CAMPION, Brian
OGAWA, Gaboku
OGILVIE, Helen
OGISHI, Setsuko
PFENNINGER, Ernst
PFOHL, attrib. to Karel
PHAM CONG THANH
PHELAN, Ellen
PHILLIPS, G.H.
PHILLIPS, Thomas
PHIMMALAY, Champa
PHUAN Thai Meng
PHUNSOMBATLERT, Bundith
PHUNTSOK, Karma
PICART, Bernard
PICASSO, Pablo
PICCININI, Patricia
PICH, Sopheap
PICKETT, Byron
PICKUP, Jack
PIERCE, Waldo
PIERSON, Jack
PIGGOTT, Owen
PIGGOTT, Rosslynd
PIGUENIT, W.C.
PIKE, Jimmy
PILGRIM, Thomas
PILIS, Alexander
PIMKANCHANAPONG, Wit
PINCHES
PINJARRA POTTERY
PINK+BLUE
PIONEER POTTERY
PIP & POP
PIPER, Adrian
PIPER, John
PIRANESI, Giovanni Battista
PISSARRO, Camille
PISSARRO, Lucien
PITCHFORTH, Vivian
PITTMAN, Lari
PIUS, Bepi
PIVI, Paola
PIZA
QIANLONG PERIOD STYLE
QIJIA CULTURE
QIN Ga
QIU Zhijie
RHEE, Con
RHODE, Robin
RHODES, Jon
RICARDO, Geoffrey
RICHARDS, Ceri
RICHARDS, Cornelius
RICHARDS, Edit
RICHARDS, Leonie
RICHARDS, Michael
RICHARDSON, Charles Douglas
RICHMOND, Oliffe
RICHTER, Adrian Ludwig
RICHTER, H.C.
RICHTER, Hans
RICKETTS, Charles
RIDDERSHOLM, Henrijette
RIEDEL, Lothar
RIELLY, Henry
RIFAI, Bassam
RIGBY, John
RIJSDIJK, Meza
RILEY, Bridget
RILEY, Mervyn
RILEY, Michael
RIMZON, N.N.
RINGHOLT, Stuart
RINTOUL, Ian
RINYBUMA, Margaret
RISH, Adam
RISLEY, Tom
RIST, Pipilotti
RISWOLD, Gilbert P.
RITCHIE, Therese
RIVERS, R. Godfrey
RIVIÈRE, Henri
RIX NICHOLAS, Hilda
RIYADI, Wedhar
SHAGHAGHI, Sirous
SHAH STEEL HOUSE
SHAHANI, Kumar
SHAHBAZI, Shirana
SHAKESPEARE, Russell
SHANG Yang
SHANNON, Charles
SHANNON, Michael
SHANXI-LONGSHAN CULTURE
SHAO Yinong
SHARAKU
SHARAKU, after Toshusai
SHARP, Martin
SHARPE, Penny
SHAW, John
SHAW, Muriel
SHAW, Peggy Perrins
SHAW, W.F.
SHAWKY, Wael
SHE (Self Help Enterprise)
SHEAD, Garry
SHEIKH, Chamak Patti
SHEIKH, Nilima
SHELDON, Ada
SHELDON, Jeanettie
SHELDON, Vincent
SHEN Shaomin
SHEPHERD, Mona Mitakikil
SHEPHERDSON, Gordon
SHEPPERSON, Claude
SHERIDAN, Steve
SHERMAN, Albert J.
SHERMAN, Cindy
SHERPA, Tsherin
SHERRIN, Frank
SHERWIN, J.K.
SHERWOOD, Maud
SHIBA, Helen Valolo
SHIBATA, Toshio
SHIEH, Wilson
SHIELS, Julie
SHIGA, Shigeo
SHIGARAKI KILNS
SHIGEHIRO
SHIGEMASA
SHIGEMASA, Kitao
SHIGENAGA
SHIGENAGA, Nishimura
SHIGENOBU, Yanagawa
SHILLAM, Kathleen
SHILLAM, Leonard
SHIMMEN, Heather
SHINODA, Toko
SHINSUI, Ito
SHIOMI, Mieko
SHIRATA, Midori
SHIRLOW, John
SHIROSHIGE
SHOJI, Mitsuo
SHOJU
SHORE, Arnold
SHORT, Dorothy
SHORT, Frank
SHORT, Henry
SHOSON, Ohara
SHOUN (Sohan GEMPO)
SHUHO
SHUMMAN
SHUN-EI
SHUNCHO
SHUNCHO, Katsukawa
SHUNEI
SHUNHO
SHUNK, Harry
SHUNKO
SHUNSEN, Katsukawa
SHUNSEN, Natori
SHUNSHO, Katsukawa
SHUNTEI
SHUNZAN
SHUZAN
SHYAM, Venkat Raman Singh
SIBILI, Alice
SIBLEY, Andrew
SICKERT, Walter Richard
SIDIBÉ, Malick
SIEVERS, Wolfgang
SIGMUND, Benjamin
SIGNER, Roman
SIHLALI, Durant
SILVER, Anneke
SILVER, Shelly
SIM, Stanley
SIME, Ian
SIMET, Lambanang
SIMIX, Simeon
SIMKUNAS, Algirdas
SIMMANCE, Eliza
SIMMONDS, Rose
SIMMONDS, William Henry
SIMMONS, Laurie
SIMON, Biddy
SIMON, Sam
SIMONNEAU, Charles
SIMPSON, Chuck
SIMPSON, Lorna
SIMPSON, Rita Muni
SIMS, Charles
SIMS, Paddy Japaljarri
SIMUS, Mark
SINCLAIR, Andrew
SINCLAIR, Henriette Jane
SINGER, Marie
SINGIER, Gustave
SINGLETON, Ethel
SIRETS, Dinisius
SIRORIVEVO, Hilda
SITTHIKET, Vasan
SIUNE, John
SIVIRI, Helen
SIWA CULTURE
SIWES, Darren
THAIDAY Sr, Ken
THAIDAY, Jimmy Kenny
THAIDAY, Patrick
THAKE, Eric
THANAKUPI
THE ATLAS GROUP / WALID RAAD
THE GO-BETWEENS
THE MASTER OF FRANKFURT
THE PROPELLER GROUP
THE SYDNEY FRONT
THENUWARA, Chandraguptha
THERRIEN, Robert
THI, My Le
THIEL, Frank
THOMA, after Hans
THOMAS SEDDON
THOMAS, Harold
THOMAS, Jully
THOMAS, Mayapu Elsie
THOMAS, Priscilla
THOMAS, Rover
THOMAS, Warthadangathi Bijarrba Ethel
THOMPSON, Anne
THOMPSON, Christian
THOMPSON, Derek Jungarrayi
THOMPSON, Douglas
THOMPSON, Mark
THOMPSON, Minnie G.
THOMPSON, Peter
THOMPSON, Roma
THOMSON, Ann
THOMSON, Elizabeth
THORNLEY, Georges William
THORNTON, Cheryl
THORNTON, Warwick
THORPE, Hall
THORPE, Lesbia
THROWING VOICE GRAPHICS
THUKRAL & TAGRA
THURGATE, Noel
THYER, Lucas
TIABE
TIATIA, Angela
TIBBITS, Donna
TIFFANY, Louis Comfort
TIGAN, Aubrey
TIGER, Kunmanara
TILDEN, Blanche
TILJALA PANCHANNA GRAM MAHILA SAMITI SOCIETY
TILLERS, Imants
TILLIM, Guy
TILSON, Joe
TIMOTHY, Marie
TIMOTHY, Terse
TINGUELY, Jean
TINTORETTO
TINWORTH, George
TIPILOURA, Gerard
TIPILOURA, Immaculata
TIPOTI, Alick
TIPPING, Richard
TIPPO, Mike
TIPUNGWUTI, Conrad
TIPUNGWUTI, Ita
TIRAVANIJA, Rirkrit
TISSOT, James Jacques Joseph
TITMARSH, Mark
TIVI, Leane
TIWI DESIGNS
TJAKAMARRA, Anatjari
TJAMPITJIN, Sunfly
TJAMPITJINPA, Anatjari
TJAMPITJINPA, Kaapa Mbitjana
TJAMPITJINPA, Maxie
TJAMPITJINPA, Pegleg
TJAMPITJINPA, Ronnie
TJANGALA, Uta Uta
TJAPALTJARRI, Billy Stockman
TJAPALTJARRI, Clifford Possum
TJAPALTJARRI, John
TJAPALTJARRI, Mick Namarari
TJAPALTJARRI, Raymond
TJAPANANGKA, Long Tom
TJAPANGATI, Charlie
TJAPANGATI, Timmy Payungka
TJUNGARRAYI, Shorty Lungkarda
TJUNGARRAYI, Two Bob
TJUNGARRAYI, Yala Yala Gibbs
TJUNGARRAYI, Yumpululu
TJUNGURRAYI, George
TJUNGURRAYI, Patrick
TJUPURRULA, Turkey Tolson
TJUTJUNA, Andy
TJUTJUNA, Harry
UGIBARI, Sarah
UGOLINI, G.
VIAL, David
VICKERS, after Alfred
VICKERS, Trevor
VICKERY, John
VICTOR, Diane
VICTORIAN STYLE
VICTORIAN TAPESTRY WORKSHOP
VIDINS, Edite
VIEILLARD, Roger
VIEIRA DA SILVA, Maria
VIETON, Bernard
VIGEE-LEBRUN, after Marie Louise Elisabeth
VILLERS, André
VILLON, Jacques
VILMANIS, Velta
VIOLA, Bill
VIRTUE, John
VIVARES, Francois
WHEATLEY, attrib. to Francis
WHEELER, Marcus
WHERRA, Jack
WHIHONGI, Anne Goldie
WHISSON, Ken
WHISTLER, James
WHITAKER, Scott
WHITE, Fuller
WHITE, Marshall
WHITE, Minor
WHITE, Robin
WHITE, Sheona
WHITEFRIARS GLASS LTD
WHITEHOUSE, F.W.
WHITELEY, Brett
WHITELEY, Richard
WHITEREAD, Rachel
WHITIK, Owen
WHITING, Geoffrey
WHYOULTER, Bugai
WICKS, Arthur
WIENEKE, James
WIENER WERKSTATTE STYLE
WIENHOLT, Anne
WIGGAN, Roy
WIGHT, Normana
WIGLEY, James
WIINBLAD, Bjorn
WIKILYIRI, Iyawi
WIKILYIRI, Mick
WIKMUNEA, Keith
WILDE, Gerald
WILDER, Joseph Warrin
WILDERNESS PRESERVATION SOCIETY
WILDERNESS SOCIETY
WILDT, Frances
WILEMAN & CO.
WILEY, Kehinde
WILEY, William T.
WILINGGIRRA, Agnes
WILKINSON LTD.
WILLEBRANT, James
WILLETTE, A.
WILLIAM IV STYLE
WILLIAM MOORCROFT (LTD)
WILLIAMS, Aubrey
WILLIAMS, Brian
WILLIAMS, Caroline
WILLIAMS, Darryl Wunun
WILLIAMS, Emmett
WILLIAMS, Fred
WILLIAMS, Ian
WILLIAMS, John
WILLIAMS, Maureen
WILLIAMS, Tapaeru
WILLIAMS, Tjimpuna
WILLIAMS, Wunun Wayne
WILLIAMSON, Alma Gainford
WILLIAMSON, Kunmanara
WILLIAMSON, Nita
WILLMORE, Arthur
WILLMORE, J.T.
WILSON, Baila
WILSON, Bradley
WILSON, Bruce
WILSON, David
WILSON, Dora
WILSON, Eric
WILSON, Jimmy
WILSON, Lindsay
WILSON, Margaret M.
WILSON, Nancy
WILSON, Pam
WILSON, Patricia
WILSON, Philomena
WILSON, Regina
WILSON, Richard
WILSON, Rosalie
WILSON, William
WIMBERLEY, Zan
WINBERG, attrib. to Ivan
WINNER, Gerd
WINOGRAND, Garry
WINTERS, Michael
WIRDNAM, Nick
WIRIGERIE
WIRRI, Elton
WIRRI, Hilary
WIRRI, Kevin
WIRRPANDA, Dhukal
WIRRPANDA, Mulkun 1
WIRTH, LWK
WIRUI PRESS
WISHART, George
WITHERINGTON, after W.F.
WITHERS, Rod
WITHERS, Walter
WITTEL, attrib. to Gaspar van
YIRAWALA
YIRRKALA COMMUNITY
ZHANG Dawo
ZHANG Huan
ZHANG Peili
ZHANG Song
ZHANG Xiaogang
ZHAO Dalu
ZHENG Guogu
ZHOU Tao
ZHOU Tiehai
ZHOU Xiaohu
ZHOU, Hao
ZHU Weibing
ZHU, David
ZIA PUEBLO
ZIKA, Paul
ZIMMER, Klaus
ZIMPEL, Julius
AKAU, Bruno
AKEE, William
AKIS, Timothy
ALAND, John
ALBERIUS, Olle
ALBERS, Anni
ALBERS, Josef
ALBERT LOMER & CO
ALBERT, Tony
ALBERTS, Tom
ALDEGREVER, Heinrich
ALDER, Alison
ALDER, Anthony
ALESSI
ALESWORTH, David
ALEXANDER, Doug
ALI, Anida Yoeu
ALI, Khadim
ALLAN, Micky
ALLEN, Davida
ALLEN, James Baylis
ALLEN, Joyce
ALLEN, S.
ALLOM, Thomas
ALLOUARD, Henri
ALMOND, Darren
ALONCLE
ALTMANN, E.A.
ALTSON, Aby.
ALVARADO, Nunelucio
ALVAREZ BRAVO, Manuel
ALWAST, Peter
ALŸS, Francis
AMARU, Aline
AMBLE, Jayne
AMENEIRO, Tony
AMERICAN STUDIO, GOVE & ALLEN, FLYING BRANCH (Maryborough)
AMMAN, Jost
AMOR
AMOR, Rick
AMOS, Anna
AMOS, Irene
AMUCHASTEGUI, Axel
ANCHI
ANCIENNE MANUFACTURE ROYALE (LIMOGES)
ANDERSEN, Eric
ANDERSEN, Robin Christian
ANDERSON, Bruce
ANDERSON, Michael
ANDERSON, Sue
ANDRADE TUDELA, Armando
ANDREW, Brook
ANDREW, Tawan
ANDREW?
ANDRIJEVIC, Nicole
ANDY, Betty
ANGLO-INDIAN STYLE
ANIONA, Adelaide Mekea
ANIS, Pauline Kimei
ANNAND, Douglas
ANNIGONI, Pietro
ANNING, Michael Boiyool
ANNOIS, Len
ANSARINIA, Nazgol
ANSELL, Mary E.
ANUSAPATI
AOKI, Hiromi
AOSHIMA, Chiho
APELIS, Isa
APELIS, Jack
APELT, Rachel
APPEL, Karel
APPIAN, Adolphe
APPLE, Billy
APPLEBROOG, Ida
APPLETON, Jean
APSEPA, Kevin
APUATIMI, Jean Baptiste
BLACK, Dorrit
BLACK, Sandra
BLACK, Stuart
BLACK, Wendy
BLACKBURN, David
BLACKFRIARS GLASS
BLACKMAN, Charles
BLACKMORE, Kate
BLACKWELL, J. Andrew
BLACKWELL, Susi
BLAIS, Jean-Charles
BLAKE, Peter
BLAKE, William
BLAKEBROUGH, Les
BLAKEMORE, R.
BLANCHFLOWER, Brian
BLAND, Florence E.
BLAND, Margaret Ann
BLAU, Robin
BLAYNEY, Peter
BLEK LE RAT
BLOEMAERT, after Abraham
BLOOM, Barbara
BLOTELING, Abraham
BLOXHAM, Bev
BLUM, Jan
BLUM, Ludi
BLUNT, Arthur
BLYFIELD, Julie
BOAS, Tade
BOB, Ethel
BOCH FRÈRES
BOCHNER, Mel
BOCK, attrib. to Thomas
BODE, Edwin
BODINE, A. Aubrey
BOHEMIAN STYLE
BOHM-PARR, Judy
BOL, after Hans
BOLD, Nomin
BOLOGNESE, after Francesco
BOLSAS, Zita
BOLSWERT, Scheltius A.
BOMBACH, Bonney
Bombay Pioneer workshops of the 92nd (Prince of Wales Own) Punjabis
BONE, Muirhead
BONE, Thomas
BONIFACE, Wayne
BONINGTON, attrib. to Richard Parkes
BONNARD, Pierre
BONNEFOI, Christian
BOONMA, Montien
BOOTH, Peter
BOOTH, Solomon
BOPIRRI, Namiyal
BORGELT, Marion
BORLASE, Nancy
BORMANN, Emma
BORRACK, John
BOSCH, Lillian
BOSE, Santiago
BOSSE, Abraham
BOSSUET, Francois-Antoine
BOT, G.W.
BOTH, Jan
BOTT, Alice
BOTT, Nell
BOTTRELL, Fay
BOUCHER, Francois
BOUDIN, Eugene-Louis
BOUDRY, R.
BOUGH, Sam
BOULANGER Sr
BOULETARI, Chantal
BOURCHIER, attrib. to Henry Edward
BOURDELLE, Emile-Antoine
BOURGEOIS, Louise
BOURNE, Maryann
BOURSIER-MOUGENOT, Celeste
BOWERS, Stephen
BOWIE, Azie
BOWIE, Barbara
BOWIE, Patagam
BOWIE, Primrose
BOWLES, William Leslie
BOYCE, Martin
BOYD Sr, Arthur Merric
BOYD, Arthur
BOYD, Daniel
BOYD, David
BOYD, Doris
BOYD, Fiske
BOYD, Guy
BOYD, Hermia
BOYD, Merric
BOYD, Penleigh
BOYNES, Diana
BOYNES, Robert
BOYS, Thomas Shotter
CLACK, Pauline
CLAERBOUT, David
CLAPHAM, Peter
CLARENCE, Artina
CLARK, Marc
CLARK, Marjory
CLARK, Thomas
CLARK, Tony
CLARKE, Ann
CLARKE, Peter
CLARKSON, Jean
CLARMONT, Sammy
CLAUS, Hugo
CLAUSEN, George
CLAVÉ, Antoni
CLAYTON, David
CLAYTON, Leanne Joy Lupelele
CLEMENTE, Francesco
CLERISSEAU, Charles-Louis
CLERK, John
CLEVELAND, Buster
CLEVELEY, after James
CLIFF, Clarice
CLOSE, Marjorie
CLOTHIER, Kathryn
CLOUET, after François
CLOUGH, Prunella
CLOUSTON, Alison
CLUTTERBUCK, Bob
CLUTTERBUCK, Jock
CO, Charlie
COALBROOKDALE STYLE
COATES, George
COATS, Elizabeth
COBURN, John
COCHITO PUEBLO
COCHRANE, Brett M.
COCHRANE, Joy
COCK, Hieronymus
COCKRAM, Paul
COCKRAM, Tom
COCKS, Deborah
COELHO, Kirsten
COGNIET, Léon
COHEN, Bernard
COHN, Anna
COHN, Ola
COHN, Susan
COKES, Tony
COLAHAN, Colin
COLCLOUGH, Edward
COLE CHOCKA, Bindi
COLE, Duncan
COLE, Herbert
COLE, Marianne
COLE, Peter
COLE, Robert Ambrose
COLEING, Tony
COLLINS, Patrick
COLLINS, Paul
COLLINS, Phil
COLLINSON, Laurence
COLLISHAW, Mat
COLQUHOUN, A.D.
COLQUHOUN, Amalie
COLQUHOUN, Brett
COMMONS, Donald
CONDER, Charles
CONGDON, William
CONLON, Donna
CONNARD, Philip
CONNELLY-NORTHEY, Lorraine
CONNELLY, Frances
CONNELLY, Yaritji
CONNOR, Kevin
CONOMOS, John
CONRADE FRERES (NEVERS)
CONSTABLE, after John
CONTI
CONTINENTAL STYLE
CONZ, attrib. to Francesco
CONZ, Francesco
COOK Jr, H.
COOK, Alfred Herbert
COOK, Ebenezer Wake
COOK, Howard Norton
COOK, Michael
COOK, Ray
COOK, Sherry
COOK, Timothy
COOK, William Delafield
COOKE, Edward William
COOKE, George
COOKE, Nigel
COOKE, Richard
COOLALOOPY
COOLEY, Billy
COOLWELL, Lucy
COOPER, Carl
COOPER, Justine
COOPER, Michael Jean
COORPAROO QUILTERS INC.
COOSEMANS, Alexander
COPELAND & GARRETT [SPODE]
COPELAND, Alexandra
COPTIC STYLE
CORBIN, Martin
CORBOULD, Edward Henry
CORBOULD, Henry
CORDEIRO, Sean
CORINTH, Lovis
CORITA, Sister Mary
CORNALL, Amy
CORNEILLE
CORNER, Philip
COROMANDEL STYLE
COROT, Jean Baptiste Camille
COROT, Student of Jean Baptiste Camille
CORRENS, A.
CORT, after Cornelis
COSWAY, after Maria
COTMAN, attrib. to John Sell
COTMAN, Miles Edmund
COTTON, Olive
COTTON, Shane
COULDERY, Thomas W.
COULTHARD NUNAY, Selma
COUNIHAN, Noel
COURBOULD, A
COURTNEY, Giselle
COUSEN, Charles
COUSIN THE ELDER, attrib. to Jean
COUTTS, Naomi
COVELLI, Lucia
COWAN, Barbara
COWAN, Nancy
COWBURN, Robin
COWPER, F. Cadogan
COX, after David
COX, Anthony
COX, attrib. to David
COX, David
COX, Eliza
COYLE, Matt
DOBELL, William
DOCCIA
DOCKING, Shay
DOCKREE, M.E.
DODD, Francis
DODD, Margaret
DODGSON, Percy Hume
DODIYA, Atul
DODS, Mary
DODS, Robin
DOHERTY, Kim
DOIG, Adrienne
DOLEY, Kelly
DOLINSKA, Pam
DOLLMAN, John Charles
DOMMERSEN, Pieter Cornelis
DONALDSON, ADS
DONALDSON, Antony
DONEGAN, Jimmy
DONGA, Muzi
DONNELLY, Gareth
DONO, Heri
DOOLAN, Bill
DOOLIN, James
DORAZIO, Piero
DORE, Gustave
DORROUGH, Heather
DOSHIN
DOUGLAS, Denis
DOUGLAS, Maureen
DOUGLAS, Mollie
DOUGLAS, Phillip
DOULTON & CO (Burslem)
DOULTON & CO (Lambeth)
DOWE, Diane
DOWIE, John
DOWLING, Robert
DOWMAN, Deidre
DOYLE, Noel
EKENAES, Jahn
EL MAC (MacGregor, Miles)
ELAILO, Isaac
ELDERSHAW, John
ELENBERG, Joel
ELIAS, Ali
ELIASSON, Olafur
ELISON, Katnanat
ELLIOTT, John
ELLIOTT, Judi
ELLIOTT, Kathy
ELLIOTT, Sue
ELLIOTT, William
ELLIS ROWAN, Marian
ELLIS, Derek
ELLIS, Peter
ELMOREY, Rosie
ELMS, Georgina
ELSEGOOD, John
ELSHEIMER, after Adam
ELY, Bonita
EMANUEL, Cedric
EMANUEL, Frank
EMIN, Tracey
EMMERICHS, Bern
EMMERICHS, Gerhard
EMMERSON, Neil
EMPIRE STYLE
ENGEL, Alfred
ENGER, Liza
ENGISH, June
ENGLAND, Seriya
ENGLISH SCHOOL
ENGLISH SCHOOL 19th century
ENGLISH, Lawrence
ENGLUND, Eva
ENGLUND, Ivan
ENKYO
ENRIGHT, Malcolm
ENSOR, James
ENTATA, Irene
EPSTEIN, Jacob
FLAVELLE BROS.
FLAVELLE, ROBERTS & SANKEY
FLAXMAN, after John
FLAXMAN, John
FLEISCHMANN, Arthur
FLETCHER, Blandford
FLETCHER, Frank
FLETCHER, Gordon
FLETCHER, Graham
FLETCHER, Marjorie
FLIGHT (WORCESTER)
FLIGHT & BARR (WORCESTER)
FLIGHT, BARR & BARR (WORCESTER)
FLINT, Robert
FLINT, William Russell
FLOYD, Emily
FLUGELMAN, Bert
FOGELBERG, Andrew
FOGGINI, Giovanni Battista
FOLEY, Fiona
FOLINGSBY, G.F.
FOLLAND, Nicholas
FONTAINEBLEAU, Second School of
FORBES, Janet
FORBES, John
FORBES, Stanhope
FORD, Sue
FORGET
FOROUHAR, Parastou
FORREST, Haughton
FORREST, Lily
FORREST, William
FORRESTER, Richard
FORSTER, Edward H
FORSTER, Robert
FORTHUN, Louise
FOSTER, after Myles Birket
FOSTER, J.H.
FOSTER, Robert
FOUJITA, Tsugouharu
FOX, E. Phillips
FOX, Ethel Carrick
FOX, Stephen
FOX, Yangi Yangi
GLANVILLE-ANSON, Vanessa
GLEESON, James
GLEGHORN, Tom
GLOVER, John
GNOWERN
GODDARD, Barrie
GODIN, Raymonde
GODSON, John B.
GOIRIS, Geert
GOIYAP, Simon
GOLDSMITHS & SILVERSMITHS CO.
GOLE, ML, Joyce Mary Aresepa
GOLTZIUS, after Hendrik
GOLUB, Leon
GOMMON, D.
GOMRINGER, Eugen
GONDORRA STEELE, Tommy
GOODALL, Edward
GOODALL, Frederick
GOODCHILD, John
GOODSIR, Agnes
GOODWIN, John Edward
GORDON, Douglas
GORDON, Tulo
GORDON, Vicki
GORE, Spencer
GOSEWITZ, Ludwig
GOSS, Peter
GOTO, Hidehiko
GOUDT, Hendrik
GOUGH, Rowena
GOULD, after John
GOULD, Elizabeth
GOULD, John
GOULD, Strom
GOULD, W.B.
GOULDTHORPE, Julie
GOWARIN
GOWER, Elizabeth
GOYA, Francisco
HOA, Le Huy
HOBBS, James
HOBBS, Philippa
HOBDAY, Percy Stanhope
HOBDAY, William Armfield
HOBERMAN, Nicky
HOBSON, Dottie
HOBSON, Naomi
HOBSON, Samantha
HOBSON, Silas
HOCKEY, Patrick
HOCKINGS, John
HOCKNEY, David
HODA, Alexander
HODGES, after William
HODGES, Christopher
HODGKINS, Frances
HODGKINSON, Frank
HOEDEMAN, Co
HOEDT, Connie
HOFER, Candida
HOFF, Rayner
HOFFENREICH, Ludwig
HOFFIE, Pat
HOGARTH, after William
HOGARTH, ERICHSEN & CO.
HOGARTH, Julius
HOGARTH, Mary-lou
HOGARTH, William
HOGG, JJ
HOHAUS, Hermann
HOIJO, Jean Magreat
HOKUJU, Shotei
HOKUSAI, after Katsushika
HOKUSAI, Katsushika
HOKUSHU, Shunkosai
HOLBEIN, after Hans
HOLBEIN, Follower of Hans
HOLDING, Eileen
HOLE, Quentin
HOLLAR, Wenzel (Wenceslaus)
HOLLIE
HOLLINGSWORTH, Mark
HOLLIS, Neil
HOLLIST, Wilma
HOLMEGARRDS GLASVERK
HOLMES, Charles
HOLMES, Craig
HOLT, Amanda
HOLT, James
HOLT, Nancy
HOLZER, Jenny
HOMANN, Johann Baptist
HOMIN
HOMONAI, Pal
HONDA, Shingo
HONDIUS, Willem
HONEYWILL, John
HONG Hao
HOOD, Cherry
HOOKEY, Gordon
HOOPER, Julian
HOPE, Laurence
HOPI PUEBLO
HOPKINS, Eddie
HOPPÉ, Emil Otto
HOPPNER, John
HORI II, Masumi
HORN, Rebecca
HORST, Horst P.
HORTON, Ede
HORVATIC, Hrvoje
HOSHI
HOSHIN
HOSKING, Marian
HOUSE, Gordon
HOUSEL, Guy
HOUSTON, George
HOUSTON, John Adam
HOWARD, Heather
HOWARD, Ian
HOWARD, Lenore
HOWARD, Suzanne
HOWARTH, Albany E.
HOWLEY, John
IKEDA, Ryoji
IKEMOTO, Kazumi
IKITULE, Nofo
IMAMURA, Yoshio
IMARI STYLE
IMMIG, John
INDIAN COMPANY SCHOOL (Tanjore)
INDIAN STYLE
INDIANA, Robert
INKAMALA, Clara
INKAMALA, Judith Pungkarta
INKAMALA, Lindberg
INKAMALA, Reinhold
INO, Kiyoshi
INOUE, Shunichi
INSON, Graeme
INTJALKI, Atipalku
IONIDES, Helen E.
JODE II, Pieter de
JOESEPH, Makude
JOHANSEN, Midge
JOHANSSON, Willy
JOHN, Augustus
JOHN, Julie
JOHNNY
JOHNSON, Helen
JOHNSON, Michael
JOHNSON, Robert
JOHNSON, Tim
JOHNSTONE, H.J.
JOHNSTONE, Ruth
JOKHIO, Ayaz
JOKOMEN, Norbertus
JOLAM, Paulias
JOLAM, Tamil
JOLLIFFE, Eric
JOMANTAS, Vincas
JOMON CULTURE
JONAS, Joan
JONAS, Lucien-Hector
JONAS, Martin
JONES, Allen
JONES, Art
JONES, attrib. to Evan
JONES, Deb
JONES, Dianne
JONES, George
JONES, Joe
JONES, Jonathan
JONES, Lyndal
JONES, Mathew
JONES, Mervyn
JONES, Stanley
JONES, Tim
JONES, Virginia
JONGKIND, Johan
JORDAN, Col
JORDAN, Teresa
JOSE, Ellen
JOSHI, Kalyan
JOSIAH SPODE
JOSIAH WEDGWOOD & CO.
JOSKA
JOYNER, F.A.
KLEEM, Geoff
KLEIN, Astrid
KLEIN, Deborah
KLEIN, Yves
KLIER, Philip Adolphe
KLINGHOFFER, Clara
KLINTBERG, Bengt af
KLIPPEL, Robert
KLUGE-POTT, Hertha
KMIT, Michael
KNGWARREYE, attrib. to Emily Kame
KNGWARREYE, Audrey
KNGWARREYE, Emily Kame
KNGWARREYE, Joy
KNGWARREYE, Lilly Sandover
KNGWARREYE, Lucky
KNGWARREYE, Ruby
KNIGHT, Harold
KNIGHT, Laura
KNIPE, Sherrie Fiona
KNIZAK, Milan
KNOTTENBELT, Maaike
KNOTTENBELT, Robert
KNOWLES, Alison
KNOWLES, Isobel
KOBE, J.
KOBLICK, Freda
KOCKS, after Adriaen
KOHLHAGEN, Lisette
KOIZUMI, Meiro
KOKEI, Tsuruya
KOKOSCHKA, Oskar
KOLIN, David
KOLLWITZ, Kathe
KOMAR & MELAMID
KOMARE, Paulis
KOMIVES, Angela
KOMONAIN, Cornelius
KON, Michiko
KONIEL, Mesulam
KONISHI, Junji
KOO, Bohn-Chang
KOO, Donghee
KOOLMATRIE, Yvonne
KOOMEETA, Craig
KOONS, Jeff
KOPA, Sopie
KOPPEL, Henning
KORAN
KORDA, Kathleen
KORDIS, Marinka
KORKATAIN, Duncan
KORNATOVSKY, Jiri
KORYO, Kuroda
KORYUSAI
KOSSATZ, Les
KOSTA BODA GLASBRUK
KOUMANS, Eddie
KOUMINJA, Daniel
KOWROWA ABORIGINAL ARTS & CRAFT
KOYOSAI VI
KOZIC, Maria
LLOYD, Norman
LLOYD, R. Ian
LO Yat Ngam
LOANE, John
LOCK, Grace
LOCTAI, Kano
LODWICK, Judith
LOFTS, Pamela
LOGEROT, Auguste
LOHALI, Tadius
LOHSE, Kate
LOMER, Albert
LONEY, Alan
LONG, Mai
LONG, Richard
LONG, Sydney
LONGSTAFF, John
LOO, Rosalie
LOOBY, Keith
LOOGATHA, Birmuyingathi Maali Netta
LOOGATHA, Rayarriwarrtharrbayingathi Mingungurra Amy
LORD, Anne
LORDS, Chris
LORMOT, Joeseph
LORRAIN, Claude
LORRAINE, Sue
LOS RIOS, Ricardo
LOUGHLIN, Jessica
LOUIS XV STYLE
LOUREIRO, Arthur
LOUTTRE
LOVEDAY, Peter
LOVELOCK, Gloria
LOW, after David
LOWE, Allan
LOWE, Geoff
LOXTON, John
LOZOWICK, Louis
MOASE, Olive
MOCHIZUKI, Kikuma
MODEL, Lisette
MOFFATT, Tracey
MOHAMEDI, Nasreen
MOHOLY-NAGY, László
MOIR, Alan
MOIRA, Gerald
MOJE, Klaus
MOJE, Mascha
MOKETARINJA, Richard
MOKUCHU, Urushibara
MOLADRIK, Clantine
MOLÉ, Nicolas
MOLETE, Paul
MOLINA, Jorge
MOLLIERE, M
MOLVIG, Jon
MONGA, Tekauvai Teariki
Monogrammist IC (currently unidentified)
MONTE LUPO
MONTGARRETT, Julie
MONZ, Elisabeth
MOODOONUTHI, Thunduyingathi Bijarrb May
MOON, Damon
MOON, Milton
MOOR, Lyndal
MOORE BROS.
MOORE, Archie
MOORE, Barbara Mbitjana
MOORE, David
MOORE, Henry
MOORE, John D.
MOORE, Peter
MOORE, Robert
MOORE, Ross
MOORE, Tahi
MOORE, Tom
MOORMAN, Charlotte
MORA, Mirka
MOREA, Sifas
MORGAN, Glynn
MORGAN, Les (Leslie)
MORGAN, Margo
MORGAN, Sally
MORGAN, Shelagh
MORIARTY, Mervyn
MORIMICHI, Kano Tanshin
MORIMURA, Yasumasa
MORIOKA, Kansuke
MORISON, George
MORISOT, Berthe
MORITA, Shiryu
MORIYAMA, Daido
MORLAND, George
MOROMASA
MORONOBU, attrib. to Hishikawa
MORONOBU, Hishikawa
MORRELL, Richard
MORRIS, Billy
MORRIS, Robert
MORRIS, Robert J.
MORRIS, Rufus
MORRISON, Loueen
MORROCCO, Leon
MORROW, Christine
MORROW, David
MORTON, Callum
MOSBY, Barnisha
MOSBY, Carolyn
MOSBY, Donny
MOSBY, Roland
MOSBY, Yessie
MOSES, Grandma
MOSINA, Mamosina
MOSLEY, C.
MOSS, Rod
MOSSET, Olivier
MOTHERWELL, Robert
MOTLOP, Victor
MOTU, Siama
MOTZFELDT, Benny
MOULY, Marcel
MOUNT, Nick
MOUNTCASTLE, Robyn
MOUNTFORD, Arlo
MOVANA, Allana
MOVIN, Lars
MOWBRAY, Ian
MOYNIHAN, Daniel
MPETYANE, Lyndsay Bird
NKANGA, Otobong
NKOSI, Sokhaya Charles
NOBBS, Kaye
NOBLE, Anne
NOBLE, Lily Ada
NOBUKAZU
NODA, Tetsuya
NODEA, Mark
NOKE, Charles John
NOLAN TJAPANGATI, Billy
NOLAN, Sidney
NONA, Dennis
NONA, George
NONA, Harry
NONA, Laurie
NOONAN, David
NORDSTROM, Tiina
NORGAARD, Bjorn
NORIKO, Sasaki
NORMAN, Ray
NORRIE, Mary
NORRIE, Susan
NORTH QUEENSLAND PHOTOGRAPHIC CO
NORTH, Ian
NORTHAGE, F.C.
NORTHERN SONG DYNASTY STYLE
NOSWORTHY, Daisy
NOTHLING, Stephen
NOTSJO GLASSWORKS
NOWEP, Simon
NOWLAND, John
OKPA-IROHA, Uche
OKUYAMA, Gihachiro
OLAFSDOTTIR, Hafdis
OLAH, Elizabeth
OLDAY, John
OLDFIELD, Alan
OLDROYD, J.
OLIVE, SM (Shaun)
OLIVEIRA, Henrique
OLIVER, Bronwyn
OLIVER, Jane
OLIVER, Mary
OLLEY, Margaret
OLLIS, Bernard
OLSEN, H.C.
OLSEN, John
OLSZANSKI, George
OMEENYO, Fiona
OMEENYO, Lawrence
ONO, Yoko
ONOGI, Gaku
ONUS, Lin
OPIE, John
OPIE, Julian
OPPENHEIM, Dennis
OPTRONIC KINETICS
PLATE, Carl
PLATT and CO.
PLATT, C.A.
PLATT, Doris
PLATT, Terry
PLAZZOTTA, Enzo
POCHEE, Biggingee Sorabjee
POHIO, Nathan
POIGNANT, Axel
POINTELIN, Auguste Emmanuel
POKMAN, Paulis
POLATAIKO, Taras
POLINESS, Kerrie
POLKE, Sigmar
POLKINGHORNE, Tommy
PONTIUS, Paulus
POOARAAR
POOTCHEMUNKA, Leonie
POPE, Nicholas
POPLE, Rodney
POPPLETON, Diane
PORT KEATS (WADEYE) COMMUNITY
PORTER, Beryl
PORTER, Eunice Yunkurupa
PORTNOY, Sallie
POTTER, David
POTTS, David
POTTS, F.W.
POULSEN, Poul C
POUSSIN, after Gaspard
POUSSIN, after Nicolas
POUTASI, Laupule
POWDITCH, Peter
POWELL, BISHOP & STONIER
POWELL, Geoffrey
POWER, Septimus
POWOLNY, attrib. to Michael
ROACH, Elma
ROBERTS, after Tom
ROBERTS, attrib. to Tom
ROBERTS, Bluey
ROBERTS, Carolyn
ROBERTS, Douglas
ROBERTS, F.J. Martyn
ROBERTS, Luke
ROBERTS, Neil
ROBERTS, Percy
ROBERTS, Tom
ROBERTS, William
ROBERTSON MEAD HANDPRINTS
ROBERTSON-SWANN, Ron
ROBERTSON, Arthur Tjatitjarra
ROBERTSON, Christian Clare
ROBERTSON, David
ROBERTSON, Graham
ROBERTSON, Ian
ROBERTSON, Thomas Bryson
ROBERTSON, Toni
ROBIN, Mark
ROBIN, Stanley
ROBINSON, Ann
ROBINSON, Brian
ROBINSON, Edith
ROBINSON, John
ROBINSON, Sally
ROBINSON, T
ROBINSON, William
ROBSON, William
ROCHETTE
ROCKBURNE, Dorothea
ROCOCO REVIVAL STYLE
RODIN, Auguste
RODIUS, Charles
RODWAY, Florence
ROE, Anne Margaret (Madge)
ROGERS, Barbara
ROGERS, J.
ROGERS, Martha M.
ROGERS, Ray
ROGGENKAMP, Joy
ROHAN, Monica
ROJAHN, Beryl
ROJAS, Pilar
ROMAN GLASS
ROMANELLI, Raffaello
ROMANO, after Julio
ROMANO, Clare
ROMEO, Giuseppe
ROMNEY, George
RONDINONE, Ugo
RONNEBECK, Arnold
RONTJI, Carol
RONTJI, Lindy
ROOMS, Veerle
ROONEY, Robert
ROOTSEY, Joe
ROSA, Francesca
ROSA, Salvator
ROSASPINA, Francesco
ROSE, David
ROSE, Herbert
ROSE, Ruth Starr
ROSE, William
ROSENBERG, Louis Conrad
ROSENO, Edwin
ROSENQUIST, James
ROSENSTENGEL, Edmund
ROSENSTENGEL, Paula
ROSENTHAL GmbH
ROSER, Rick
ROSETZKY, David
ROSLER, Martha
ROSS, Amanda
ROSS, David Pwerle
ROSS, Don
ROSS, Mark
ROSS, Robert H.A.
ROSSER, Arthur
ROSSER, Carol
ROSTRON, Jay Jurrupula
ROSTRON, Jessie
ROTELLA, Mimmo
ROTHENSTEIN, William
ROTHSTEIN, Arthur
ROTTENBERG, Mika
ROUAULT, after Georges
ROUAULT, Georges
ROUGHSEY, Dick Goobalathaldin
ROUGHSEY, Goobalathaldin Dick
ROUGHSEY, Joelene
ROUGHSEY, Lindsay Burrud
ROWELL, John
ROWELL, Will
ROWLANDSON, attrib. to Thomas
ROWLEY GALLERY
ROWNEY, Tom
ROYAL COPENHAGEN MANUFACTORY
ROYAL DUTCH GLASSWORKS (Leerdam)
ROYAL LESOTHO TAPESTRY WEAVERS
ROYAL WORCESTER PORCELAIN WORKS
SKEEN, attrib. to William Louis Henry
SKILLITZI, Stephen
SKINNER, Roger
SKIPPER, Matcham
SKRIMSHIRE, Alfred J.
SKUBER, Berty
SLATER, Joanna
SMART, Jeffrey
SMART, Sally
SMITH, attrib. John
SMITH, Brendan
SMITH, David
SMITH, Derek
SMITH, Diana
SMITH, Donny
SMITH, Eric
SMITH, Gemma
SMITH, Grace Cossington
SMITH, Ian
SMITH, Jack
SMITH, Jack Carington
SMITH, John
SMITH, John Raphael
SMITH, Joshua
SMITH, Julian
SMITH, Kiki
SMITH, Laurie
SMITH, Lisa
SMITH, Martin
SMITH, Mary
SMITH, Matthew
SMITH, Mervyn
SMITH, Orma
SMITH, Penny
SMITH, W.
SMITH, W.R.
SMITH, Will
SMITH, William Collingwood
SMITHER, Michael
SMITHSON, Robert
SNELL, Eric
SNELL, Jukuja Dolly
SNG, Kiat
SNOWAL, Kelly
SOBLUSKY, Joseph
SOBRINO, Francisco
SOEN Nakagawa
SOEST, Gilbert
SOFO, Charlie
SOKAKU, Mizuno
SOLOMON, Abraham
SOLOMON, Lance
SOMPEL, Pieter van
SONABAI
SONG Dong
SONG/YUAN DYNASTY STYLE
SONOYAMA, Harumi
SOTO, Laurindo de Abreu
SOUTHERN LADIES ANIMATION GROUP (SLAG)
SOUTINE, Chaim
SOUTMAN, Claesz Pieter
SOWERWINE, Van
SOYARE, Mena
SPEAR, Ruskin
SPEIRS, Andrew
SPENCER, Jimija Jungarrayi
SPENCER, Larry Jungarrayi
SPENCER, Lucy
SPENCER, Stanley
SPITALFIELD STYLE
SPODE STYLE
SPOERRI, Daniel
SPONG, Sriwhana
SPOONER, Rodney
SPOWART, Doug
SPOWART, Ruby
SPOWERS, Ethel
SPRONK, Petrus
SPRUANCE, Benton Murdoch
SPURLING, S.
TO, Hiram
TOBAN, Elias
TOBAN, Febuar
TOBEY, Mark
TODD, Yvonne
TOEKI, Unkoku
TOGIRI, Levi
TOGUO, Barthélémy
TOGYO
TOKA
TOKI, Leba
TOKOKU SCHOOL
TOKONAME KILNS
TOME, Matthew
TOMESCU, Aida
TOMIC, Milos
TONKIN, John
TOOVEY, Dora
TOPIDIK, Tiriman
TORENBEEK, Mahnah Angela
TORR, Vicki
TOSA Mitsuatsu
TOSA SCHOOL
TOSEN, Eleanor
TOSHINOBU
TOULOUSE-LAUTREC, Henri de
TOWERS, Winifred
TOWNSHEND, G.K.
TOYA, Shigeo
TOYOHARU
TOYOHIRO
TOYOKUNI II
TOYOKUNI, after Utagawa
TOYOKUNI, Utagawa
TOYONOBU
TOYONOBU, Ishikawa
UNGWANAKA, Rahel
University of Queensland Student Union
UNKNOWN
UNKNOWN (initials BC)
UNKNOWN (initials GAM)
UNKNOWN (initials JCD)
UNKNOWN (initials VR)
UNKNOWN (initials WRW)
UNKNOWN CABINETMAKER
UNKNOWN DESIGNER
UNKNOWN GEORGIAN GLASSMAKER
UNKNOWN GERMAN CABINETMAKER
UNKNOWN GLASSMAKER
UNKNOWN JEWELLER
UNKNOWN PHOTOGRAPHER
UNKNOWN TEXTILE WORKER
UNSWORTH, Ken
UPIA, Stella
UPRITCHARD, Francis
UPWARD, Peter
VO An Khanh
VO, Danh
VOIGT, David
VOLPATO, Giovanni
von ANGELI, after Heinrich
VON BRESSLERN-ROTH, Norbertine
VON BRUENCHENHEIN, Eugene
VON GUÉRARD, Eugène
von REICHE, Momoe
von STURMER, Daniel
VONGPOOTHORN, Mungsamai
VONGPOOTHORN, Savanhdary
VORSTERMAN, Lucas
VOS, Circle of Simon de
VOSTELL, Wolf
VOUILLEMONT, Sebastien
WLODARCZAK, Gosia
WM NEILSON'S AMERICAN ART STUDIO
WODALPA, Djardie Ashley
WODICZKO, Krzysztof
WOICESKE, R.W.
WOLMBY, Jubilee
WOLSELEY, John
WOLTER, Adam
WOMEN FROM THE CONSERVATION MOVEMENT
WOMPI, Nora
WONAEAMIRRI, Pedro
WONG Hoy Cheong
WONG Kwok Hing
WOO CHI, Jung
WOOD-MARRALUKA, Jimmy
WOOD, Brian
WOOD, Christopher
WOOD, F. Derwent
WOOD, Noel
WOOD, Rex
WOOD, Rick
WOOD, Samuel
WOODLAND, Katrina
WOODS, Carmel
WOODWARD, attrib. to Charles
WOODWARD, Tim
WOOLFORD, C.H.
WOOLNER, Thomas
WORRIDDJOL, Albert
WORSTEAD, Paul
WORTH, Margaret
YNG (Yoshitomo Nara and graf)
YOKOO, Tadanori
YOMUD, TURKMEN PEOPLE
YONEDA, Tomoko
YONGE & SON
YOO Seung-ho
YOON, Kwang-Cho
YOSHIDA, Hiroshi
YOSHIDA, Hodaka
YOSHIDA, Toshi
YOSHIFUJI, Utagawa
YOSHIHARA, Hideo
YOSHIIKU, Ochiai
YOSHITAKI
YOSHITORA
YOSHITOSHI, Taiso
YOSHITSUYA, Utagawa
YOSHIZAWA, Mika
YOU ARE HERE
YOUNG-HERMENS, Leona
YOUNG, Blamire
YOUNG, John
YOUNG, Nola
YOUNG, Ray
YOUNG, Yaritji
YOUNGER, Jay
ZOATES, Toby
ZOFREA, Salvatore
ZONG-ZAO ZHAO
ZORN, Anders
ARAEEN, Rasheed
ARAKAWA, Shusaku
ARAKI, Nobuyoshi
ARBUS, Diane
ARBUZ, Mark
ARCHER, Florence
ARDIZZONE, Edward
ARGY-ROUSSEAU, G.
ARICHI, Yoshito
ARKE, Antonin
ARKLEY, Howard
ARMANIOUS, Hany
ARMBRUSTER, Stefan
ARMSTRONG, Benjamin
ARMSTRONG, Bruce
ARMSTRONG, Jihad Muhammad John
ARMSTRONG, Suzanne
ARMYTAGE, after James Charles
ARMYTAGE, James Charles
ARNAOUTOPOULOS, Andrew
ARNOLD, Ray
ARP, Jean
ARPS, Dan
ARRAS
ARROWSMITH, Veda
ARROYO, Ramona
ART & LANGUAGE
ART DECO STYLE
ARTHUR MERRIC BOYD POTTERY
ARUNDELL, Jan
ARUNDELL, Ted
ASAKAI, Yoko
ASHLEY, Robert
ASHTON, Howard
ASHTON, Julian Rossi
ASHTON, Will
ASHWORTH, Olive
ASIKE, Kiria
ASPDEN, David
ASQUITH BAKER, Cristina
ASTLEY MABERLY, C.T.
ASTLEY, Charles
ATELIERS PINTON
ATIRA ATIRA, Tjulkiwa
ATJARRAL, Jacky
ATKINS, Edward M.
ATKINS, Peter
ATKINS, Yunkurra Billy
ATKINSON, Alfred
ATLEY, Peter
attrib. to AKIHIRO
attrib. to BOUILLAT
attrib. to CAUGHLEY
attrib. to CHELSEA
attrib. to CHERBOURG ABORIGINAL COMMUNITY
attrib. to DAYNGANGGAN
attrib. to DJUMA
attrib. to EISHI, Hosoda
attrib. to GULPITJA
attrib. to HASEGAWA SCHOOL
attrib. to HOGARTH, ERICHSEN & CO.
attrib. to HOPEVALE COMMUNITY
attrib. to J. & L. LOBMEYR
attrib. to KOMEI
attrib. to LIPPERT & HAAS
attrib. to LÖTZ WITWE
attrib. to REMBRANDT
attrib. to RUBELLES
attrib. to SOGA Nichokuan
ATYEO, Sam
AUBERT, attrib. to Jean-Antoine
AUBERT, Georges
AUDETTE, Yvonne
AULD, Muir
Aung Myint
AUSORI, James
AUSTEN, Winifred
AUSTIN, Lincoln
AUSTIN, Nick
AUSTRALIAN CONSERVATION FOUNDATION
AUSTRALIAN LITTORAL SOCIETY
AUSTRALIAN SCHOOL
BRABAZON, Hercules B.
BRACK, John
BRADSHAW, Cherie
BRADSHAW, Samuel
BRAHMA TIRTA SARI STUDIO
BRAKE, attrib. to N.
BRAM, Stephen
BRAMLEY-MOORE, Mostyn
BRANDARD, Edward Paxman
BRANDT, Bill
BRANGWYN, after Frank
BRANGWYN, Frank
BRAQUE, Georges
BRASH, Barbara
BRASSAÏ
BRASSINGTON, Pat
BRAUER, Johannes
BRAUND, Dorothy
BRECHT, George
BRECKNOCK, Richard
BREEDEN, Kitty
BREHMER, K.P.
BREITZ, Candice
BRENINGER, Warren
BRENNAND-WOOD, Michael
BRERETON, Janet
BRESSOW, Lance
BREUNING, Olaf
BRIDGE, attrib. to John
BRIDGEMAN, Eric
BRIERLY, after Oswald Walters
BRIERLY, Oswald Walters
BRIKITI CULTURAL GROUP
BRIL, after Paul
BRIMPIER, Philip
BRINKGREVE, Maarten
BRISLEY, Stuart
BRITISH SCHOOL 18th Century
BRITTON, Helen
BROADBENT, Tungane
BROADHURST, Florence
BROBY, Severin
BROCKHURST, Gerald
BRODZKY, Horace
BROINOWSKI, Gracius Joseph
BROMLEY, Frederick
BROOKER, William
BROTMEYER, Gary
BROWN, Anmanari
BROWN, Arnesby
BROWN, Bill
BROWN, C.A.
BROWN, Catherine
BROWN, Geoffrey
BROWN, Judith
BROWN, Kenny
BROWN, Leonard
BROWN, May
BROWN, Mike
BROWN, Ralph
BROWN, Toby Tjampitjinpa
BROWN, Vincent
BROWNE, Colin
BROWNFIELD'S PTY LTD
BROWNHALL, Robert
BROWNING, Robert
BROWNSWORTH, Ann
BRUCE, Anne
BRUCE, Charles C.
BRUCE, Jane
BRUCE, Kirsty
BRUEGHEL the Younger, Jan
BRUEN, Bev
BRULY BOUABRÉ, Frédéric
BRUMBY, Nola Tjukupati
BRUMBY, Sandy
BRUNEL, R.
BRUS, Gunter
BRYANS, Lina
BRYANT, Charles
BRYANT, Darren
BRYCE, David
BRYK, Rut
BUCHHOLZ, Erich
BUCKLEY, after J.
BUCKLEY, Sue
BUDDEN, Frances
BUDELI, Ezekiel
BUDGEREE GLASS
BUFF II, Conrad
BUFFET, Dianne
BUGGY, Evelyn
BUI Cong Khanh
BUKULATJPI, Barbara Rruwayi
BUKULATJPI, Tracey Galanini
BULAMBULA, Raymond
BULE, Freddy
BULL, Ken
BULUNBULUN, John
BUNCHO, Ippitsusai
BUNGURRU, Jimmy
BUNNY, Rupert
BUNTER, Roderick
BURARN.GARRA, Bonny
BURARRWANGA, attrib. to Peter Datjin
BURCHILL, Janet
BURGESS, Peter
BURGESS, Ruth
BURKE, Jean
BURKE, John
BURN, Ian
BURNE-JONES, Edward
BURNING BUSH POTTERY
BURNS, Peter
BURNS, Robert
BURNS, Tim
BURRA BURRA, Djambu
BURRUWAL, Bob
BURSTOW, Graham
BURTON, Angela
BURTON, Kunmanara Tjupuru
BURTON, Robert
BURTON, Wawiriya
BUSH, Charles
BUSH, Stephen
BUSTARD, William
BUTAWILIYA WILSON, Terry
BUTHELEZI, Mbongeni Richman
BUTLER, Charlie
BUTLER, Henry
BUTLER, Katjarra
BUTLER, Mamie
BUTLER, Reg
BUTTS, Helen
BUVELOT, Louis
BUZACOTT, Nutter
CRAGG, Tony
CRAIG-MARTIN, Michael
CRAIG, Anna
CRAIG, Cheryl Hazel
CRAIG, Russell
CRAIG, Sybil
CRAIGIE, P.
CRANACH THE ELDER, attrib. to Lucas
CRANE, Allen
CREED, Martin
CREELEY, Robert
CREIGHTON, Norman
CRESS, Fred
CRESWICK, Benjamin
CREW, John J.
CRIPPS, Peter
CRISP, Peter
CRISTALLERIE D'EMILE GALLÉ
CRISTALLERIE LALIQUE ET CIE
CRISTALLERIE SCHNEIDER
CROCKER, Susan
CROFT, Brenda L.
CROFT, Christopher
CROMBIE, D.
CROME, attrib. to John
CROME, E.A.
CROOK-KING, F.G.
CROOKE, Ray
CROOKS, Daniel
CROSS, Elizabeth
CROSTON, Doug
CROTHALL, Ross
CROUCH, David
CROUCHER, John
CROWE, Greg
CROWEST, Sarah
CROWLE, Pigeon
CROWLEY, Grace
CROWN STAFFORDSHIRE PORCELAIN CO. LTD
CRUIKSHANK, George
CRUTCHFIELD, Harriet
CULBERT, Bill
CULLEN, Adam
CULLEN, Gregor
CUMBRAE STEWART, Janet Agnes
CUMMERSDALE PRINT WORKS
CUMMING, Robert
CUMMINGS, Elisabeth
CUNDALL, Charles
CUNNINGHAM, Imogen
CUNNINGHAM, James
CUNNINGHAM, Lily
CUPPAIDGE, Virginia
CURRIE NALINGU, Joanne
CURRIE, Ian
CURTIES, Mandy
CURTIS, Angkaliya
CURTIS, Benjamin
CURTIS, Helen
CURTIS, Lionel E
CURTIS, Robert Emerson
CURTIS, Sybil
DR WALL (WORCESTER)
DRAKE, Maria Sarah
DRESSER, Christopher
DREW, Brad
DREW, Marian
DREYFUS, Ella
DRIDAN, David Clyde
DRING, William
DRIVER, Ada
DRUMMOND, Andrew
DRYSDALE, Pippin
DRYSDALE, Russell
DU MAURIER, George
DU PLESSIS, Enslin
DUAN Jianyu
DUBUFFET, Jean
DUCHAMP, Marcel
DUDREVILLE, Leonardo
DUESBURY, Samuel
DUFFAUT, Prefete
DULAC, Edmund
DULLMAN, Dorothy Bienenwangu
DUMADA, Balu Ladkya
DUMBRELL, Lesley
DUMBRELL, Merrill
DUNBAR, Frances
DUNCAN, George
DUNCAN, Liz
DUNDAS, Douglas
DUNDERDALE, David
DUNLOP, Brian
DUNLOP, Robert
DUNN, Alf
DUNN, Richard
DUNPHY, Beverly
DUNSTAN, Bernard
DUNSTAN, Marjorie
DUNSTAN, Melissa
DUPAIN, Max
DUPUY, Jean
DURAL
DURRNG, Mickey
DUTCH SCHOOL 18th Century
DUTCH STYLE
DUTERREAU, Benjamin
DUVELLEROY, J.
ERIC, Nisa
ERICHSEN, Conrad
ERICKSON, Dorothy
ERNABELLA ARTS INCORPORATED
ERTÉ
ERUB ERWER META ARTISTS
ESA, Sulaiman
ESAM, Arthur
ESCOTT, Melville
ESELI, James
ESTES, Richard
ETTY, William
EUTROPE, Stanley W.
FRAGAR, Julie
FRAIN, after Robert
FRANCHINI, Umberto
FRANCIS, Lucy
FRANCK, Kaj
FRANK, BB
FRANK, Dale
FRANK, David
FRANK, Hans
FRANK, Robert
FRANSELLA, Graham
FRASER, Andrea
FRASER, Jacqueline
FRASER, Virginia
FRATER, William
FRAZER, James
FREDERICK, Bongnaim
FREEDHAM, JT
FREEDMAN, Harold
FREETH, Andrew
FREMONT, Pierre
FRÉMONT, Suzanne
FRENCH SCHOOL
FRENCH, Leonard
FRENCH, Neville
FREUD, Lucian
FRIEDLANDER, Lee
FRIEDMAN, Ken
FRIEND, Donald
FRIEND, Ian
FRINK, Elisabeth
FRISTRÖM, Edward
FRISTRÖM, Oscar
FRITSCHE, Bernard (Bernhardt)
FROESE, Joachim
FRY, Ella Osborn
FRY, Roger
FUJIWARA, Kei
FULLARD, Corrie
FULLBROOK, Sam
FULLER, Helen
FULLWOOD, A.H.
FULTON, Hamish
FUNAKI, Mari
FURLONGER, Joe
FURNIVAL, John
FUSIMALOHI, Kieti
FUSINATO, Marco
graf
GRAHAM, Anne
GRAINGER, J.H.
GRAKALIC, Viliama
GRANT, Duncan
GRANT, Gwendolyn
GRANT, Tonya
GRANT, W.G.
GRAY, Alastair
GRAY, Julia Mage'au
GRAZIA DEAVRA
GREALY, Kevin
GREAVES, Walter
GRECO, Emilio
GREEN & CO. LTD
GREEN, Denise
GREEN, Douglas
GREEN, Kaye
GREENAWAY, Vic
GREENE, Anne Alison
GREENFIELD, Amy
GREENO, Lola
GREGORY, George Frederick
GREGORY, Joy
GREIFFENHAGEN, Maurice
GRENNAN, Simon
GREUZE, after Jean-Baptiste
GREUZE, Jean Baptiste
GREY & CO.
GREY SMITH, Guy
GRIBBIN, Jacqueline F
GRIEVE, Robert
GRIEVES, Genevieve
GRIFFIN, Murray
GRIFFIN, Paul
GRIFFITHS, Alan
GRIFFITHS, Harley
GRIGGS, David
GRIMALDI, Giovanni
GRINSTEAD, Megan
GRISEE, L.
GRITTEN, Henry
GROBLICKA, Lidia
GROOTE EYLANDT COMMUNITY
GROSS, Anthony
GROSSE, Katharina
GROSZ, George
GROUNDS, Joan
GROUNDS, Marr
GROVER, Anne
GROVES, Helga
GRUMMET, Pat
GRUNER, Elioth
GRUNSEIT, Marc
GU Wenda
GUAN Wei
GUANGDONG SHIWAN STYLE
GUAVIS, Lucia
GUDMUNDSSON, Eggert
GUDTHAYKUDTHAY, Philip
GUILLAUMIN, Armand
GUINÓ BOIX, Richard
GUINSBERG, Danny
GULKLEDEP, Damien
GULPITJA
GUMANA, Waturr
GUMOWE, Angelina Andiboli
GUNANTUNA (Tolai people)
GUNBIRRTJA, Wilson Lanydjurra
GUNBIYALA
GUNDABURRBURR, Alice
GUNTHORPE, Arthur
GUO Jian
GUO Zhonglian
GUPPY, James
GUPPY, Marla
GUPTA, Shilpa
GUPTA, Sunil
GURRAWURRA, Richard Ghanduwuy
GURRMANAMANA, Frank
GURRUWIWI, David Lakarriny
GURRUWIWI, David Wurrbula
GURRUWIWI, Elizabeth Djakminy
GURRUWIWI, Gali
GURRUWIWI, Henry Dhalnganda
GURRUWIWI, John Mandjuwi
GURRUWIWI, Mithinarri
GURRUWIWI, Paul
GURRUWIWI, Richard Dhaymutha
GURRUWIWI, Rose Mamuniny
GURRUWIWI, Trevor
GURUNG, Hit Man
GUTCHEN Sr, Kapua George
GUTCHEN, Florence Mabel
GUTH, Erwin
GUYULA, Ruby Gubiyarrawuy
HU Yang
HUANG Yong Ping
HUANG Yongyu
HUANG, Jason
HUDSON, Noreen Ngala
HUGESE, Maria Lingi
HUGHAN, Allan (Ramsay Cunningham)
HUGHAN, Harold
HUGHES-STANTON, Blair
HUGHES, Natalya
HUKA, Mollie
HULLFISH BAILEY, Dave
HULME, Bob
HUNAI, Alice
HUNT & ROSKELL
HUNTER, attrib. to William
HUNTER, Inga
HUNTER, Janice
HUNTER, Leslie
HUNTER, Peter J.
HUNTER, Robert
HUNTING, Betty
HUNTLEY, attrib. to Albert Stafford
HUNTLEY, Victoria Ebbels Huston
HUNY
HURLEY, Ron
HURRY, Polly
HURSE, Lachlan
HURTEN, Charles Ferdinand
HUSSAIN, Rummana
HUTCHINS, Alice
HUTCHINSON, Lonnie
HUTCHINSON, Ruth
HUTTON, Joy
HUTTON, Judith
HUYGHE, Pierre
IRELAND, Geoffrey
IRONSIDE, Robin
IRVING, Alma
IRVING, Julie
ISAAC, Ngari
ISAAC, Willie
ISHAK, Raafat
ISIMIN, Primus
ISLETA PUEBLO
ISOU, Isidore
ISRAEL, Toka
ISRAELSSON, Gosta
ITALIAN SCHOOL
ITCHO, Hanabusa
ITO Jakuchu
JUBELIN, Narelle
JUKES, Francis
JULI, Mabel
JULIEN, Isaac
JUNG, Yeondoo
JUNGNICKEL, Ludwig Heinrich
JUNIPER, Robert
JURADOWITCH, Vincent
JURRA TJAPALTJARRI, Joseph
JUST, Verlie
KRANBI, Monica
KRAUSS, A.E.
KRIEMANN, Susanne
KRIMPER, Schulim
KRISTALUNIE MAASTRICHT
KRUMKALNS, Teodors (Ted)
KUBARKKU FAMILY
KUBBOS, Eva
KUBIN, Alfred
KUDRUVI, Seruwaia
KUGDJA, attrib. to Koroli
KUHN, Maria
KUHNEN, Johannes
KULATEA, Misa
KULUPU FALEHANGA 'I TELEILOA
KUMAR, Pradyumna
KUMARI, Pushpa
KUMUNJARAH, Jonathan Brown
KUNAVICHAYANONT, Sutee
KUNBARLLANJNJA COMMUNITY
KUNICHIKA, Toyohara
KUNIMASA
KUNISADA II, Utagawa
KUNISADA, Utagawa
KUNIYASU, Utagawa
KUNIYOSHI, Utagawa
KUO, Graham
KURNIAWAN, Agung
KURODA, Shigeki
KUROSAKI, Akira
KURRINIYA, Lena
KURWINGIE
KUSA, Kende
KUSAKABE, Kimbei
KUSAMA, Yayoi
KUSHNER, Robert
KUSWIDANANTO, Jompet
KUTSCHBACH, Michael
LUAFUTU, Tusi
LUCAS, David
LUCAS, George
LUDWICK, Ruby
LUDWIG MOSER & SÖHNE
LUECKENHAUSEN, Helmut
LUMSDEN, Ernest
LUMSDEN, F.M.
LUNDAGER, Jens Hansen
LUNDIN, Ingeborg
LUO BROTHERS
LUONG, Tran Dong
LUPTON, Thomas
LURCAT, Jean
MR YATES
MRS HOA
MTHIMKHULU, Simon
MU Chen
MUECK, Ron
MUEHL, Otto
MUHLING, Mervyn
MULLARDY, Mervyn
MULLER, attrib. to Henry
MULLINS, Christopher
MUNCH, Edvard
MUNDUWALAWALA, Ginger Riley
MUNG MUNG, George
MUNGATOPI, Maryanne
MUNKARA, Ambrose
MUNN, Paul Sandby
MUNNINGS, Alfred
MUNTI, Betty Kutunga
MUNUNGGURR, Mutitjpuy
MUNUNGURR, Yananymul
MUNZ, Martin
MURAKAMI, Takashi
MURANO STYLE
MURCH, Arthur
MURDILNGA, Marina
MURIATA, Abe
MURPHY, Dot
MURPHY, Fiona
MURPHY, Jack
MURRAY-WHITE, Clive
MURRAY, Allison
MURRAY, Emily
MURRAY, James Alexander
MURRAY, Janice
MURRAY, John
MURRAY, Keith
MURRAY, Lesley Anne
MURRAY, Ninney
MURRAY, Sally
MUSASHI, Atsuhiko
MUTAVA, Sofiya N.
MUVANA, Allan
MUYBRIDGE, Eadweard
NUGROHO, Eko
NUNGARRAYI HARGRAVES, Lily
NUNGURRAYI, Gabrielle Possum
NUNGURRAYI, Naata
NUNGURRAYI, Nancy Ross
NUNN, Ivan
NUPURRA, Henry Gambika
NUSKE, Bruce
ORAM, James
ORBAN, Desiderius
ORCHARD, Jenny
ORCHARD, Ken
ORIA, Aseda
ORIS, Nurbossyn
ORMELLA, Raquel
OROZCO, Gabriel
ORPEN, William
ORR, Fiona
ORREFORS GLASBRUK
ORSTO, Maria Josette
ORTEGA, Maurice
ORTEGA, Wendy
ORTHMAN, Walter
OSBORNE, Malcolm
OSCROFT, S.W.
OSTADE, Adriaen van
OSTLING, Susan
OSTOJA-KOTKOWSKI, J.S.
OSWALD-JACOBS, Robyn
OTTAWAY, Joe
OTTOCHIE, Timothy
OUI-PITT, Racy
OUT OF NOWHERE
PRAGER, Alex
PRASSINOS, Mario
PRATER, Christopher
PRATT, Douglas
PRAWAT LAUCHAROEN
PRAX, Valentine
PRENTICE, Patricia
PRESLEY, Debbie
PREST, Cedar
PRESTLEY, Tjimpayie
PRESTON, Margaret
PRESTON, Reg
PRESTON, Robert
PRESTON, Walter
PRINS
PRINZ, Bernhard
PROCTOR, Thea
PROPSTING, Ruth
PROUT, after John Skinner
PROUT, attrib. to Samuel
PROUT, John Skinner
PROUT, Samuel
PROUT, Victor
PROVOOST, attrib. to Jan
PRUD'HON, P.P.
PRUDENCE, Indra
PRYOR, Aase
PRYOR, Gregory
PUGH, Clifton
PUIPIA, Chatchai
PULE, John
PULIE, Elizabeth
PURUNTATAMERI, Clementine
PURUNTATAMERI, Patrick Freddy
PURVES SMITH, Peter
PURVIS, Julie
PUSHPAMALA N
PUTRIH, Tobias
PUVIS DE CHAVANNES, Pierre
QUAYTMAN, Harvey
QUEENSLAND CONSERVATION FOUNDATION
QUELHURST, Betty
QUILTY, Ben
QUINN, Frankie
QUINN, James
QUINN, Marc
QUIRK, Philip
QURESHI, Mohammad Imran
QURESHI, Nusra Latif
RRAP, Julie
ruangrupa
RUBENS, after Peter Paul
RUBENS, Peter Paul
RUBIN, Victor
RUBUNTJA, Mervyn
RUBUNTJA, Rona
RUFF, Thomas
RUFFNER, Ginny
RUISDAEL, after Jacob
RUISDAEL, Jacob van
RUMNEY, Winifred
RUNGGIWANGA, Laura
RUPERT, Nura
RUSCHA, Edward
RUSHBURY, Henry
RUSHFORTH, Peter
RUSKIN, attrib. to John
RUSSELL, Colin
RUSSELL, John
RUSSELL, Robert
RUST, L.D.
RUST, Thomas A
SRIVILASA, Vipoo
SRIWANICHPOOM, Manit
ST. LEDGER, Colleen
STABLE, Fanny
STACEY, Robyn
STAFFORDSHIRE TYPE
STANFIELD, after Clarkson
STANNAGE, Miriam
STANNARD, Chris
STARR, Georgina
STARR, Louisa
STARRS, Josephine
STAUNTON, Madonna
STEBBING, Lisa
STEEL, Michelle Veronica
STEELE, Jack
STEELE, Jo
STEER, Phillip Wilson
STEIN BROTHERS
STELARC
STELTON
STEPHAN, Pierre
STEPHEN, Clive
STEPHENS, Robert
STEPHENSON, David
STEPHENSON, June
STERBAK, Jana
STEUART, Ronald
STEUBEN GLASSWORKS
STEVENS, after Pieter
STEVENS, Grant
STEVENSON-HAMILTON, J.
STEVENSON, Michael
STEWART, Elizabeth
STEWART, Jeff
STEWART, Kunmanara
STEWART, Tyza
STIEGLITZ, Alfred
STILLFRIED-RATENICZ, attrib. to Baron Raimund von
STILLFRIED-RATENICZ, Baron Raimund von
STOCKHOLDER, Jessica
STOCKREE, Mrs
STODART, Nina
STOKES & SONS PTY LTD
STOKES, Constance
STOKES, Joan Nancy (Wir Innbe NGALI)
STONELEY, Ruth
STORRIER, Tim
STOTHARD, after Thomas
STRACHAN, David
STRACHAN, Tavares
STRACHEY, John
STREETON, Arthur
STREULI, Beat
STRINGER, Howard
STRINGER, Richard
STRIZIC, Mark
STROOBANT, P.
STRUTT, William
STUART, Guy
STUDENTS' LEGAL SERVICE
STUDIO OF FRANS FRANCKEN THE YOUNGER
STURGESS, Reginald Ward
STURT POTTERY
STYRSKY, Jindrich
SUBRIN, Elisabeth
SUDDABY, Rowland
SUGAI, Kumi
SUGIMOTO, Hiroshi
SUI STYLE
SUKENOBU, Nishikawa
SUKORO
SULKA PEOPLE
SULLIVAN, Edmund Joseph
SUMBERG, Nora
SUMNER, Alan
SUNDARAM, Vivan
SUNFLY, Pauline Nangala
SUNNYSIDE UP
SUPERFLEX
SUPRIA, Dede Eri
SURPRISE, Wakartu Cory
SUTHAR, Satyanarayan
SUTHERLAND, Graham
SUTTON, Philip
SUYDERHOEF, Jonas
SUZUKI Kiitsu
TRAGER, Wolfgang
TRAILL, Jessie
TRAM, Kim Hoa
TRAN TUYET MAI
TRAVIS, Peter
TREMBLAY, Theodore
TRENERRY, Horace
TRIGGER, Judy
TRISTRAM, J.W.
TROCKEL, Rosemarie
TROLLOPE, Andrew
TROMARAMA
TRONNER
TROYEN, I.
TRUMAN, Catherine
TSAI, Charwei
TSE, Jonathan
TSE, Sara
TSHABANGU, Dominic
TSUBOTA, Masahiko
TSUCHIYA, Kimio
TSUCHIYA, Koitsu
TSUI Kuang-Yu
TSUKIYOSHI
TUCKER, Albert
TUCKSON, Tony
TUFFERY, Michel
TUFFLEY, Molly
TUKE, Henry
TULLOCH, after David
TULLY, Peter
Tun Win Aung
TUNE, Lyn
TUNGUTALAM, Bede
TUNISIAN KELIM STYLE
TUNKIN, Bradley
TUNKS, Noel
TUPICOFF, June
TURKOMEN, SARYK
TURNER, after J.M.W.
TURNER, attrib. to J.M.W.
TURNER, Charles
TURNER, J.A.
TURNER, J.M.W.
TURNER, Simon
TURRELL, James
TUTTLE & CO
URALE, Sima
URBAN COALITION
URE SMITH, Sydney
URQUHART, David
USHER, David
USHIJIMA, Tomoko
USUI, attrib. Shuzaburo
UTAMARO, after Kitagawa
UTAMARO, attrib. to Kitagawa
UTAMARO, Kitagawa
UTARIT, Natee
UTATAO, Moka
UTOPIA AWELY BATIK
VRBOVÁ-KOTRBOVÁ, Vilma
VU, Dan Tan
VUILLARD, Edouard
VUILLIER, Gaston
VUNA, Atisau
VUNAPAKA CULTURAL GROUP
WREFORD, Don
WRIGHT, G.P.
WRIGHT, Helen
WRIGHT, Joseph
WRIGHT, Judith
WU, K.H.
WULANJBIRR, Timothy
WULIA, Tintin
WUNBAE, Chief Louis
WUNUNGMURRA, Djirrirra
WUNUNGMURRA, Nawurapu
WUNUNGMURRA, Yanggarriny
WURM, Erwin
WURRKIDJ, Deborah
WURRKIDJ, Josephine
WURSIG, Heidi
WURUWUL, Ian
XU BING
XU Zhen
YU Youhan
YUAN Goang-Ming
YUAN STYLE
YUEN, Nat
YUKENBARRI, Christine
YUMBULUL, Terry Dhurritjini
YUN Suk-nam
Yun-Fei JI
YUNKAPORTA, Roderick
YUNKAPORTA, Ron
YUNUPINGU, Barrupu
YUNUPINGU, Dhopiya
YUNUPINGU, Djakanngu Dorothy
YUNUPINGU, Djalinda
YUNUPINGU, Djerrkngu
YUNUPINGU, Gulumbu
YUNUPINGU, Munggurruwuy
YUNUPINGU, Nyapanyapa
YUNUPINGU, Ranydjupi
YUNUPINGU, Yalpi
ZUBERI, Mahreen Asif
ZULUMOVSKI, Vera
ZUNI PUEBLO
ZURBRUGG, Nicholas
ZUSTERS, Reinis
AVATI, Mario
AVERY, Eric
AY-O
AZACETA, Luis Cruz
BYFIELD RESIDENTS ACTION GROUP
BYRNE, Chris
BYRNE, Harold
BYRNE, Sam
BYRNE, William
CYREN, Gunner
DWIGHT, Mabel
DYBKA, Ann
DYCK, after Anthony van
DYCK, Anthony van
DYER, Tony
DYSON, Chris
DYSON, Will
EVANS, Emily
EVANS, Walker
EVERGOOD, Miles
EWINS, Rod
EYRE, Gladstone
EZAWA, Kota
GWONGIL
GYATSO, Gonkar
GYOKKO
GYOKUZAN
HWANG In Jae
HYDMAN-VALLIEN, Ulricha
HYLAND, Paula
HYLANDS, Andrea
IWABUCHI, Juran
IWAMI, Reika
IWASAKI, Takahiro
IYARO, Henry
IYUNA, James
KWAMI, Atta
KWOMA ARTS
KY, Marine
KYOGOKU, attrib. to Toshimoto
KYOMISU POTTERY
KYOTO STYLE
KYPRIDAKIS, Ben
LYMBURNER, Francis
LYNN, Elwyn
LYREBIRD PRESS
LYSSIOTIS, Peter
MYE Jr, Jennifer
MYE, Charlotte
MYE, Franklin
MYE, Franklin Jacob
MYE, Jenny
MYERS, Chris
MZIMBA, Velaphi
NYIUI
NYLUND, Gunnar
OVIRO, Rhoda
OWEN, Alan
OWEN, George Seymour
OWEN, Robert
OWEN, William Thomas
OY ARTEX
OY-WARTSILA/AB ARABIA
OZAWA, Tsuyoshi
PWERLE, Minnie
PWERLE, Roese
PYE, John
RYDER, Mona
RYDER, Therese
RYE, Owen
RYMAN, Barbara
RYOUN
SVAY Ken
SWALLOW, Ricky
SWAN, James
SWARBRICK, Barbara
SWEET, Alick
SWEN, Hiroe
SWITZER, Thomas
SYED, Risham
SYLVESTER, Darren
SYME, Eveline
SZAMOSY, Csaba Gyula
SZIGETI, Imre
TWEDDLE, Isabel
TWEEDDALE, Lyal
TWIGG, Tony
TYNDALL, Peter
TYSSEN, Ingeborg
TZ'U-CHOU TYPE
UZBEK
WYATT, Beth
WYMAN, Jemima
WYN EVANS, Cerith
WYNNE, Robert
YVARAL, Jacques
20 ONE MANUFACTORY
DÜRER, Albrecht
E. GAMBART & Co.
FÜRSTENBURG
G.M. & C.J. MASON
GÉROME, Jean-Léon
HÖLLER, Carsten
HÖROLDT, after Johann Gregorius
L'ESTRANGE, Sally
LÊ An-My
LÉGER, Fernand
LÖTZ WITWE
M/M (Paris)
MÉNDEZ BLAKE, Jorge
MÖBIUS, Carl Johann
MÜLLER, William J.
MÜNTZ-ADAMS, Josephine
NÉPORON, Micheline
O'BRIEN, Justin
O'BRIEN, Liam
O'BRIEN, Robyn
O'CHIN, attrib. to Jack
O'CONNOR, Dennis
O'CONNOR, Kathleen
O'CONNOR, Victor
O'CONOR, Roderic
O'MALLEY, Glen
O'MALLEY, Terry
O'MEARA, Rhonda
O'NEALE, Jefferyes Hamett
O'NEIL, Henry
O'NEILL, Ani
O'PHEE, Sharon
O'REILLY, Maud
O'SULLIVAN, Kate
ÖHRSTRÖM, Edvin
P. & W. BATEMAN
P.J. LOWTHER & SONS
PÉRON, François
RÁKÓCZI, Basil
RÖRSTRAND PORSLINS FABRIKER
RÜHM, Gerhard
SÈVRES
SÈVRES STYLE
T & V (LIMOGES)
T'ANG STYLE
TÁPIES, Antoni
W.T. COPELAND & SONS LTD [SPODE]
WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK (WMF)